Performans UIygulamasına 'Ucube' Benzetmesi

Eğitim Bir-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Nejdet Güneysu, okullardaki performans değerlendirmelerinin öğretmenleri ve okul müdürlüğünü gerdiğini belirterek, "Bu ucube uygulamadan biran önce vazgeçilmelidir" dedi

Performans UIygulamasına 'Ucube' Benzetmesi

Eğitim Bir-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Nejdet Güneysu, 17 Nisan'da Resmi Gazete'de yer alan düzenlemeyle, 2015-2016 öğretim yılından itibaren tüm öğretmenlerin okul müdürlerince değerlendirmeye tabi tutulacağını, bu değerlendirmelerin öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınacağını söyledi.

HERKESİN FITRATI FARKLIDIR

Değerlendirmelerde 50 adet kritere bakılacağını söyleyen Güneysu, "O kriterler incelendiğinde 14 ve 15 maddelerde veli ve öğrencilerle etkili iletişim kurar denilmektedir. Fıtrat farklılığından herkesin iletişim kurma becerisi de farklı olacağından, değerlendirme yapacak kurum müdürleri de değerlendirme yapacağı öğretmenler arasında iletişim farklılıkları yaşayacağından bu değerlendirmeler ne kadar objektif olacaktır tartışmasını da başlatmış bulunacaktır" dedi.

MÜDÜRLER OBJEKTİF OLAMAZLAR

Okul müdürlerinin yapılan eğitim toplantılarına ve seminerlere katılmaktan çoğu zaman okulda bulunamadıklarına dikkati çeken Güneysu, "Bir okul müdürü değerlendirme yapacağı 50 kriteri her bir öğretmen için inceleyip de uygulamaya kalksa 10-20 öğretmen personeli olan müdürümüz objektif ve hakkaniyete uygun bir uygulamayı ancak gerçekleştirebilir. Personeli 50 ve üzerinde olan bir okul müdürümüz bu kriterleri hakkıyla değerlendirmek istese bir öğretmene çeşitli zamanlarda gözlem işlemini yapabilmesi için haftalar gerekeceğinden, değerlendirmelerin tamamen objektif olabilmesi mümkün olamayacağı görülmektedir" diye konuştu.

HUKUKİ SORUNLAR DOĞURUR

Okul müdürlerinin, öğretmenlerin performansını değerlendirirken ellerinde belge olmadan kesinlikle düşük puan vermemeleri gerektiğini vurgulayan Güneysu, "Kriterlerde objektifliğin olmaması kurumlardaki müdür ve öğretmenler arasındaki güvenirliliği bozacaktır. Şimdiden müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz arasında puanlama neticeleri hakkında tartışma ve şikâyetler başlamış bulunmaktadır. Kurum amirlerinin sicil notu vermesi kaldırılmış iken, benzer bir uygulamanın yeniden başlatılması yeni hukuki tartışma ve sorunlar doğuracaktır. Bir an önce bu garip uygulamalardan vazgeçilmelidir" dedi.Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER