Parktek'ten 'Uzlaşma' Çağrısı

Parktek Genel Müdürü Ömer Gürcan, Parkomat cezalarını ödemeyenlerle ilgili icra takibi başlatacaklarını belirtti ve ekledi, “Danıştay kararını verdi. Cezalarını ödemeyen vatandaşları daha fazla mağdur olmamaları için uzlaşmaya davet ediyoruz” dedi

Parktek'ten 'Uzlaşma' Çağrısı

Ömer Gürcan, Avukat Kemal Vehbi Gül'ün, Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde kent merkezindeki cadde, bulvar ve sokaklar üzerinde Parkomat makineleri ile otopark işletilmesi hakkındaki yönetmeliğin iptali istemiyle açılan davada Samsun 1. İdare Mahkemesi'nce alınan  Büyükşehir Belediyesinin, karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etme ve işletme, işlettirmek veya kiraya vermek gibi yetkilerinin bulunmadığı kararının Danıştay 8.Dairesi’nin kararı ile bozulduğunu hatırlattı.

 

İCRA TAKİPLERİ BAŞLATILDI

Parktek olarak bu konuyla ilgili hukuk mücadelesini kazandıklarını dile getiren Ömer Gürcan, "Nitekim yenilgiye doymayan Vehbi Gül’ün açtığı ikinci dava da Samsun 2.İdare Mahkemesince reddedilmiş ,  Parkomatların yasaya aykırı olmadığı mahkeme kararı ile ikinci kez kabul edilmiş idi.Ödenmeyen park ücretleri için icra takipleri açılmakta olup, henüz aleyhine takip açılmayan vatandaşlarımızı daha fazla maddi külfete katlanmak zorunda kalmamaları için uzlaşmak adına şirketimize davet ediyoruz" diye konuştu.

HALKI YANLIŞ YÖNLENDİRDİLER

Bu süreç içerisinde halkı yanlış yönlendiren, yalan yanlış haberlerle insanları park ücretlerini ödememeye sevk eden, basına yanlış demeçler veren bir çok insan ve köşe yazarları gazetecilerin, halkı zarara uğrattıklarını vurgulayan Gürcan, "Nitekim zamanında bu yalan yanlış haberlere itibar edip park cezalarını ödemeyen halkımız doğruyu, yargı kararları ve Danıştay'ın verdiği son nokta mahiyetindeki kararı ile anlayıp, uygulamanın yasal olduğuna kanaat getirince ödemeleri yapmaya başlamış lakin zamanında ödenmeyen tutarları neredeyse iki katına yaklaşık bir tutarla ödemek durumunda kalmışlardır" dedi.

KİMSENİN MAĞDUR OLMASINI İSTEMEYİZ

Parktek olarak cezalarını ısrarla ödemeyen kişiler aleyhine icra takibi başlatıldığını vurgulayan Gürcan, "Park ücretlerine icra takip masrafları, vekalet ücreti ve harçlar da eklendiğinde ödenmesi gereken rakam yaklaşık iki katına çıkmıştır. Kimsenin mağdur olmasını istemeyiz. Halkımızdan beklentimiz yalan yanlış asılsız haberlere itibar etmemeleri, mahkeme kararlarını, Danıştay kararlarını bizzat kendilerinin temin edip okumaları, Parkomat uygulamasının yasal tüm mevzuata uygun olduğunun mahkeme kararları ile onaylandığının bizzat kendileri tarafından okumalarıdır. İkinci beklentimiz ve ricamız da şirketimizle; aleyhlerine icra takibi başlatılmadan önce uzlaşmaya gidip, park ücretlerini ödemeleridir" diye konuştu.

VEHBİ GÜL'Ü DE UYARDI

Parkomat uygulamasının yasal olduğunun mahkeme kararı ile 'sabit' olduğunun altını çizen Ömer Gürcan, "Bu davayı kişiselleştirerek, halkı yanlış yola sürüklemeye çalışan Vehbi Gül’ün, bu yolda kazandığı tek bir zaferi dahi bulunmamaktadır. Açtığı davalar reddedilmekte, kazandığını sandığı ve sevincini kısa süre yaşadığı  dava ise Danıştay'dan bozulup dönmüştür. Kararlara katılmak zorunda elbette ki değildir lakin bir hukukçu olarak kendisinden beklentimiz İdare Mahkemesi ve Danıştay başkan ve üyelerinin verdiği kararlara saygılı olmasıdır. Bunun da yanında şirketimize karşı haksız mahiyetteki saldırılarına son vermesi, halkı ‘Türkiye de hukuk yok ben yaratacağım park ücretlerinizi ödemeyin’ gibi yanlış söylemlerle yanlış bir yola sürüklememesidir.Keza icra takipleri sonunda iki katı ile ödenen tutarlar Vehbi Gül’ün değil , vatandaşın cebinden çıkmaktadır.Önce bunun vicdani sorumluluğunu hissetmek gerekir" uyarısında bulundu.

KARAR SABİT, SONUÇ DEĞİŞMEZ

Parkomatların yasal olup olmadığı ile ilgili artık bir tartışma konusu kalmadığını bir kez daha yineleyen Gürcan, "Bundan sonra açılacak olan davalar birbirinin tekrarı mahiyetinde olacak olup, sonucu değiştirmeyecektir. Aynı konu, iki kere yargıya intikal ettirilmiş, ikisinde de Parkomatların yasal mevzuatlara uygun olduğu, usulsüz bir uygulama olmadığı İdare Mahkemesi ve Danıştay tarafından kabul edilmiştir.Bu sebeple halkımızı uzlaşmaya davet ediyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER