'Parçalanmış Ortadoğu Türkiye için tehlike'

Yeni Orta Doğu Arayışı ve Türkiye konulu konferansta konuşan Prof. Kaya Tuncer Çağlayan, parçalanmış bir Ortadoğu'nun sonuçları itibariyle Türkiye'ye büyük tehdit oluşturduğunu belirterek, 'Bu sürecin sonunda ya bölünmüş ya da büyümüş bir Türkiye karşımıza çıkacak' dedi

'Parçalanmış Ortadoğu Türkiye için tehlike'

Kutlu Yol Derneği’nin bu haftaki konuğu Prof. Kaya Tuncer Çağlayan, ‘Sykes-Picot’tan Günümüze Yeni Orta Doğu Arayışı ve Türkiye’ konulu söyleşide görüşlerini dinleyicilere aktardı. Çağlayan, 2004 yılında Pentagon tarafından yayınlanan parçalanmış yeni Ortadoğu haritasından bahsettiği konuşmasında, “Dünyadaki büyük güçlerin ilgi alanına giren Ortadoğu içerdiği petrol ve doğalgaz kaynakları kadar Müslüman bir coğrafya olmasıyla da dikkat çeker. Ortadoğu coğrafyasının son bin yılına bakacak olursak eğer, 900 yılı Türk devletleri tarafından şekillendirilmiş veya yönetilmiştir. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Türkler tarafından yönetilen Ortadoğu, Birinci Dünya Savaşı sonunda İngiliz-Fransız yapımı bir Ortadoğu’ya dönüşmüş, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise bölgeye Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Rusya girmiştir. Soğuk savaş sonrasında ise yeni bir Ortadoğu arayışı vardır" dedi.


SURİYE VE IRAK ÇOK ÖNEMLİ


Türkiye açısından özellikle Suriye ve Irak'taki gelişmelerin hayati önem taşıdığını vurgulayan Çağlayan, "Özellikle Suriye ve Irak'ta Arap baharı sonrası meydana gelen iç savaş ve otorite çöküşü Amerika Birleşik Devletleri'nin işgali ile birlikte başlayan süreç Irak’ı bölmüştür. Bu durum Türkiye'nin güney sınırlarını süreklilik arz eden bir terör ve tehdit bölgesine dönüştürmüştür IŞİD ya da DAEŞ ve PKK terörü özellikle Türkiye'nin canını yakmış ve yakmaya devam etmektedir" dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER