‘Paramızla sokakta kaldık’

Samsun’un İlkadım ilçesi Kışla Mahallesi’ndeki yeni yapılan bir binadan kendine daire aldıklarını söyleyen Sinan Akpekmezci, “Paramızla daire aldık ama sokakta kaldık, zemin etüdündeki yanlışlıklardan dolayı bina yaklaşık 50 santim yan yattı” dedi

‘Paramızla sokakta kaldık’

Her gün yeni bir dairenin yapımına başlandığı Kışla Mahallesi’nde meydana gelen olayda vatandaşlar mağdur oldu.

Uzun süre biriktirdikleri paralarıyla aldıkları ev ise yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Kışla Mahallesi 982. Sokak’ta bulunan ve iki yıl önce yapımına başlanan binanın temelinin sağlam olmadığı ortaya çıktı. Binanın yapımı devam ederken anlaşılamayan olay binanın bitimine doğru anlaşılınca ortalık karıştı. Daire alan vatandaşların bazıları binaya kiraya çıkarken bazıları ise yan yatan binada bir süre kalmakta ısrarcı oldu. Son olarak Samsun Valiliği İl Afet Müdürlüğü’nün yazısı ile binanın tehlikeli olduğu ve yıkılma tehlikesinden dolayı mühürlenmesine karar verildi.

BİNA MÜHÜRLENEREK KAPATILDI

Daire sahipleri konuyu yargıya taşırken, Samsun 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyetince hazırlanan raporda zemin etüdünde yanlışlıklar yapıldığı ve bina inşaatında sorumlu olan yapı denetim firmasının kusurlu olduğu belirtildi. Ayrıca AFAD tarafından yapılan incelemede de binanın mal ve can güvenliği açısından güvenli olmadığı ve kullanılmaması gerektiği ifade edildi. Bilirkişi raporunun ardından daire sahipleri tarafından açılacak olan davanın neticesine göre binanın akıbeti belli olacak. Bilirkişi raporunun mahkeme sürecinde değerlendirileceğini kaydeden Samsun Barosu Avukatlarından Aykut Engin Özer ise, “Daire sahipleri tarafından açılacak dava sonrasında mahkeme detaylı bir incelemeden sonra kararını verecektir. Mahkeme sonrası kimin suçlu kimin halkı olduğu da ortaya çıkacaktır” dedi.

‘BENDEN ÖNCE BAŞKASINA SATILMIŞ’
Mühürlenen binada kalan daire sahiplerinden Sinan Akpekmezci de mecburen kiraya çıkmak zorunda kaldığını belirtirken, binayı yapan müteahhidin de kendisini yalnız bıraktığını ve mağdur edildiğini öne sürdü. Ankara’da uzun süre yaşadığını ve emekli olduktan sonra Samsun’a dönmeye karar verdiğini söyleyen Akpekmezci, “Yıllardır biriktirdiğim para ile bir daire almak istedim. Yaptığım araştırma neticesinde Kışla Mahallesi’nde yapılan binanın bana uygun olduğunu düşünerek satın aldım. Binayı satın alırken müteahhit ile görüştüğümüzde bir sorun ile karşılaşmazken, tapuya gittiğimde ise dairenin benden önce başkasına satıldığını ve tapunun da farklı kişide olduğunu öğrendim. Tapuyu üzerime alırken neden dairede kalmadığını sorduğum şahıs ise bana özel nedenlerden dolayı almaktan vazgeçtiğini belirtti. Benim o gün içime bir şüphe düştü fakat böyle bir olay yaşayacağım hiç aklıma gelmiyordu” diye belirtti.

‘HAKKIMIZ OLAN EVLERİMİZİ İSTİYORUZ’
Binanın temelinde kopmalar olduğunu ve yan yatmaya başladığını fark ettiğimizde ise müteahhit ile görüştüğümüzde bize başka bir yerden bina verebileceğini söyledi. Fakat o konuda da yardımcı olmadı. Yaşanan bu olaydan dolayı müteahhidin başka yerde yaptığı binanın da yapımı durdurulmuş. Daha sonra bana kiramı ödeyeceği sözünü vermesine rağmen bu konuda da beni yalnız bıraktı. Ben şuan hem ev kirası ödüyorum hem de ev için çektiğim kredinin borcunu ödüyorum. Yıllardır ev sahibi olmak için gece gündüz demeden çalıştım fakat karşılığında ise param ile sokakta kaldım. Bize sağlam denilen bina tamamen çürük çıktı. Belediye ekipleri tarafından mühürlendi. Bu konuda daire sahipleri ile birleşerek yargıya başvurduk. Hakkımız olan dairelerin bizlere geri verilmesini istiyoruz” diye belirtti.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER