Paralel İş Adamları Topun Ağzında

Paralel devlet yapılanması/FETÖ ile işbirliği içerisinde olduğu tespit edilen şirketlerle ilgili gerekli adımların atılması bekleniyor. TOSYÖV Samsun Şube Başkanı Mustafa Topal, "STSO’nun içinde konuşlanan paralelciler de bir an önce temizlenmeli" dedi

Paralel İş Adamları Topun Ağzında

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan ve bastırılan darbe girişiminin ardından kamu kurum ve kuruluşlarında başlatılan paralel devlet yapılanmasıyla işbirliği yapanlara yönelik çalışmalar, iş dünyasına da yansıyacak. Samsun'daki iş dünyasının temsilcileri, paralel yapının mutlaka sektörden temizlenmesi gerektiğini belirtiyorlar

BÜYÜK ŞİRKETLER KAYYUMA DEVREDİLMELİ

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Şube Başkanı Furkan Okudan, 15 Temmuz darbe girişiminin ekonomiye olası etkileri, özellikle de 'paralel bağlantılı' olduğu iddia edilen işadamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 17-25 Aralık olaylarının ardından zaten ellerinde kapital güç bulunan orta ölçekli işadamları ve sanayicilere yönelik gerekli sıkıştırmalar içine girildiğini anımsatan Okudan, "Paralel yapının elindeki birçok şirketin başına kayyum atandı, tedbir alındı. Ancak bunda şuna dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye'de paralel içerisinde bulunan, fabrika ve işyerleriyle ekonomiye katma değer katanlar var. Bunların büyük bir kısmına zaten kayyum atandı. Bu darbe olayından sonra diğer paralel sanayi şirketleri ve firmalara yönelik bir kayyum devrinin mutlaka olması gerekiyor" diye konuştu.

İHRACAT BOYUTUNA DİKKAT EDİLMELİ

Bu firmaların o süreçten bu yana kayyuma devredilmesinin, iç piyasada ekonomiye çok fazla bir etkisi olmadığını ancak olayın ihracat boyutunun iyi irdelenmesi gerektiğini vurgulayan Okudan, "Yine de total rakamlara baktığımızda ihracata da çok fazla bir etkisinin olmadığını görebiliyoruz. Bu süreç hepimizi çok yoracak. Herkes yine de bundan bir zarar görecek. Belki kurunun yanında yaş da yanacak ama hepimizin sabırlı olması gerekiyor" dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ UYARISI

Kamuda çalışan 35 bin kişinin işine son verildiğini, bu kişilerin yerine vekaleten bakacakların yanı sıra vekaleten bakılamayacak boşta kalmış ciddi noktalar bulunduğuna da dikkati çeken Okudan, "Bu noktada sanayici ve esnafı da etkileyen devlet noktaları bulunuyor. Örneğin inşaat sektörü için devlet kanadında bir sıkıntının olması, ekonominin lokomotifi olan bu sektörü olumsuz etkiler. Bu konudaki önlemlerin de acilen alınması gerekir. Ben yine de bu süreçten sonra ülkemizin geleceğinin çok daha güzel olacağına inanıyorum" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER