Para nerede FETÖ orada

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “En çok para neredeyse, oradalar. Paranın olduğu yöne eğilimleri var. Hem dünyayı halledelim, ahireti de kendilerince hallediyorlar” dedi

Para nerede FETÖ orada

AA Editör Masası'na konuk olan Kılıç, "Bunu 15 Temmuz gecesi hep beraber yaşadık, keşke yaşamasaydık. Keşke aldığımız önlemler, yaptığımız çalışmalar bunu engelleyebilseydi ama gözü dönmüş, kendini, zihnini, düşünce yapısını ipotek altına aldırmış, teslim kişilere karşı mücadele kolay olmuyor" dedi.  17-25 Aralık sürecinde de dile getirdiklerini, bunun bir darbe girişimi olduğunu, ülkenin ve devletin kurumlarına karşı bir müdahale olduğunu ifade ettiklerini kaydeden Kılıç, şöyle konuştu: "O zaman bunu herkes anlayamadı. Bunun alıştırmasıydı, o zaman da dile getirdik; bu, sivil otoritelere bir müdahaledir. O yıl hükümet değişikliği sonrası biz göreve geldik ve o günden itibaren mücadeleyi başlattık. Bu FETÖ'nün nelere girişebileceğini, milletimize karşı nasıl bir göz karalığı içinde hareket edebileceğin gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın, başbakan olarak bize verdiği talimatlar açıktı. Bu noktada çalıştığımız için zaten 15 Temmuz'a kadar genel bir resim ortaya çıkartmıştık. Özellikle yargı içinde uzanmış bir yapısı vardı. İki bini aşkın hakim, savcı açığa alındı ve uzaklaştırıldı."

 

322 KİŞİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Kanunlar çerçevesinde belli bir noktaya kadar gidilebildiğini vurgulayan Akif Çağatay Kılıç, şu ifadeleri kullandı: "Biz aktif olarak bakanlık içinde olmamalarını sağladık. Uzaklaştırma noktasında kimilerinde başarılı olduk, kimilerinde olamadık. Milletimize ve devletimize karşı yapılmış olan bu girişimden, silahlı kalkışmadan sonra elimizde hukuki enstrümanların da başka bir noktaya gelmesiyle, daha önceden hazırlamış olduğumuz bu çalışmaları, tespitleri değerlendirme imkanımız oldu. İstihbarat ve emniyetten bize gelen bilgileri bunlarla karşılaştırma imkanımız oldu. Bu çerçevede uzaklaştırmalar ve görevden atılmalar tabii ki oldu. 322 kişiye varmış durumda. Bize bağlı olan merkez ve taşra teşkilatlarımızın yanında Ankara'daki merkez binamızda bin 200, bin 300 personelimiz var. Bunun içinde yaptığımız çalışmalarda avantajımız ve dezavantajımız oldu. Yeni kurulan, 2011'den sonra bürokrasisini ve yapısını yeniden inşa eden bir bakanlık olduğumuz için, kimin ne zaman işe girdiğini, nereden geldiğini, KPSS ile ilgili bir sıkıntısının olup olmadığını incelemek çok daha kolay oldu. KPSS şüphelisi olarak da görevden uzaklaştırılmış olanlar var."

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER