Palamutttan hamsi çıkıyor

Yrd. Doç. Dr. Sedat Gönener, palamut balığının kustuğunda midesinden hamsi çıktığını ve palamut bolluğunda hamsinin de bol olacağını belirtti

Palamutttan hamsi çıkıyor
Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sedat Gönener, hamsinin bu sezon bol olacağını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Gönener, "Palamut, hamsi ve diğer yem balıkları yendiğinde midesi, et ve derisini tamamen sindirmez. En yağlı kısmını alır geri kalan kısmını kusar. Hatta balıkçılar, palamutu tekneye aldıklarında kusması için üzerine deniz suyu vurur. Palamut kustuğunda midesinden çıkan yem balığı çoğunlukla hamsidir. Bu da hamsinin bol olduğunu gösteriyor" dedi.  
YEM BALIĞININ BOLLUĞU PALAMUTU DA BOL YAPTI
1 Eylül’de tarhinde başlayan av sezonuyla birlikte balıkçılar, bereketli bir sezon geçirirken palamutun da son iki sezonun en verimli dönemini görüldüğü ifade edildi. Sinop'ta şu ana kadar 70 gırgır teknesiyle 180 bin palamut avlandı. Karadeniz Bölgesi’nde 300’e yakın gırgır teknesi olduğu ve bu teknelerin de tamamının denizde çalıştığı belirtildi.  Geçtiğimiz sezonlara kıyasla bu sezon ki palamutların daha büyük ve daha etli olduğunu bunun sebebinin balığın iyi yemlendiğini gösterdiğini belirten  Yrd. Doç. Dr. Sedat Gönener, "Palamut; Karadeniz’in her bölgesinde mevcut. Karadeniz’in doğusunda da batısında da palamutu görebiliyoruz. Daha önce böyle bir durum söz konusu değildi. Balık doğuda olduğunda batıda olmazdı, batıda olduğunda da doğu da bulunmazdı" dedi.  
PALAMUT İYİ BESLENDİ VE BÜYÜDÜ
Palamutun bu kadar iri ve sert olmasının da iki ihtimalin olduğunu belirten Yrd.Doç. Dr.Sedat Gönener, bu balıkların genellikle Haziran ayında yumurtasını bıraktığını, bu kadar büyümesinin yumurtasını erken bırakmış olmasından kaynaklanabileceğini söyledi. Yrd.Doç. Dr. Gönener, "İklim değişikliğinden etkilenerek Mayıs ayında yumurta bırakmış olabilir. İkinci neden iyi beslenmiş olmasıdır. Denizde yem balığının bol olması da iyi beslendiğini gösteriyor. Ağustos ayında hatta Eylül ayının başlarında bile palamutun yumurta bıraktığını gözlendi" diye konuştu. Palamutun tanesi tezgahlarda ağırlığına göre 5-7.5 TL'den satılıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER