Özön Otomotiv, Hasarlı Aracı Sıfır Diye Mi Sattı?

Samsun’da Özön Otomotiv tarafından satışı yapılan sıfır transporter kamyonetin hasarlı çıktığı iddia edilmesinin üzerine açılan dava sürüyor

Özön Otomotiv, Hasarlı Aracı Sıfır Diye Mi Sattı?

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde Özön Otomotiv tarafından sıfır kilometre olarak satışı yapılan transporter panelvan kamyonetin hasarlı çıkması üzerine Tüketici Mahkemesine dava açıldı. Hasarlı araçların sıfır denilerek satıldığı iddialarını güçlendiren dava ile ilgili Özön Otomotive 70 bin liraya ödeme yapan Yaşar Küçük isimli vatandaş, kullandığı araçta hasar olduğunu tespit etti. Tespit ettiği hasarlar nedeniyle aracı otomotiv bayisine geri vermek isteyen Küçük, olumsuz yanıt ile karşılaştı. Bunun üzerine Yaşar Küçük, araçtaki hasarları bilirkişiye tutanakla tespit ettirerek dava açtı.

İŞTE BİLİRKİŞİ RAPORU

Hasarlı aracın kendisine sıfır denilerek satıldığını söyleyen vatandaş, açtığı davada araçtaki hasarların imalat hatası olup olmadığının tespitini istedi.  Tutulan bilirkişi tutanağında ise "Yapılan tespit üzerine aracın teslim alınması için aracı satan Özön Otomotive ihtar gönderilmiş, ihtar üzerine şirket aracı almaktan kaçınmıştır. Araç sahibi Yaşar Küçük, Samsun Tüketici Mahkemesine başvurarak tevdi mahalli tayini istemiştir" denildi. Söz konusu dava ile ilgili 1. Sulh Hukuk Mahkemesi hakimliğinde ise hasarlı olduğu iddia edilen araçla ilgili bilirkişi raporunda, "Aracın üzerinde yapmış olduğum tespitlerde aracın tavanında irili ufaklı çeşitli ebatlarda yaklaşık olarak 17 adet çöküntünün olduğu, bu çöküntülerde herhangi bir boya atmasının olmadığı, bu kusurun tamamının çöküntü halinde olduğu tespit edilmiştir. Araç, 150 kilometreye kadar hız denemesi yapılmasına rağmen aracın sürüşünde herhangi bir titremenin ve kusurun olmadığı tespit edilmiştir. Araç kasisli yollarda hareket halinde iken sağ ön kapıdan seslerin geldiği ve kapının yerine tam oturmadığı tespit edilmiştir. Araç kasisli yollarda hareket halinde iken zaman zaman ön torpidodan gıcırtı şeklinde sesler geldiği tespit edilmiştir. Aracın ön sağ kapısının orta kısımlarına yakın yerinin alt menteşeye yakın kısmında hafif bir çöküntünün ve bu çöküntünün içerisinde hafif çizikler tespit edilmesine rağmen, araç sahibi bu kusuru görerek aldığını ve bu kusur için 300 TL'lik indirim yapıldığını ifade etmiştir. Tüketici bu durumda bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir" denildi.

Söz konusu olay ile ilgili Samsun Tüketici Mahkemesine Yaşar Küçük adına başvuran avukat Naci Turan ise satışı yapılan araçta sıfır bir arabada olması gereken özelliklerin bulunmadığını belirterek dava açtı. Söz konusu aracın ise alındığı günden bu yana yedieminden bekletildiği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER