'Özel Harekat'ın Karadeniz üssü Samsun

Hükümetin, yayımladığı son KHK’yla, Özel Harekat Dairesi'ni “Başkanlık” statüsüne dönüştürmesinin ardından merkeze bağlı olarak faaliyet yürütecek sekiz bölge müdürlüğü kurulacak. Karadeniz'deki bölge müdürlüğünün Samsun'da konuşlandırılacağı öğrenildi

'Özel Harekat'ın Karadeniz üssü Samsun

Hükümetin, yayımladığı son Kanun Hükmünde Kararnamede, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Özel Harekat Dairesi Başkanlığı’nı kaldırarak, 'Özel Harekat Başkanlığı' statüsüne yükseltmesinin ardından Ankara Gölbaşı’ndaki merkez birimin dışında, merkeze bağlı olarak faaliyet yürütecek sekiz bölge müdürlüğünün kurulması gündemde. Bölge müdürlüklerinden birisinin de Samsun'da konuşlandırılması bekleniyor.

BÖLGE BAŞKANLARI ATANACAK

Son KHK ile Emniyet Özel Harekat yapılanmasında “Terörle mücadele konseptine” uygun iç düzenleme yapıldı. Özel Harekat Başkanı “dört yıldızlı” emniyet müdürü olacak. Bölge başkanları “üç yıldızlı” emniyet müdürlerinden görevlendirilecek.

ÖZEL HAREKAT OKULU KURULACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla yapılan yeni düzenlemede, teşkilata polis memuru yetiştirmede kullanılan bir polis eğitim merkezinin ise, tamamen özel harekat eğitim merkezine dönüştürüleceği belirtiliyor. Bu okul, sadece özel harekatçı polis yetiştirilmesinde kullanılacak.

24 BİN POLİS GÖREV ALACAK

Hükümetin, PKK’nın hendek ve barikat eylemleri sonrasında değiştirdiği terörle mücadele politikasında yeniden görev başı yaparak kırsala çıkmaya başlayan Özel Harekat’ta halen 14 bin polis görev yapıyor. 10 bin adayın eğitimlerinin ise devam ettiği, bu eğitimlerin ardından 24 bin kişilik “çok özel yetiştirilmiş” polislerin terörle mücadelede görev alacacağı beirtiliyor.

OPERASYONLARA GİDECEKLER

Bölge başkanlığı kadrosundaki özel harekatçılar sadece kendi işlerini yapacaklar. Gerektiğinde operasyon için, kimi zaman da devlet büyüklerini korumak amacıyla başka kentlere göreve gidebilecekler. İhtiyaç halinde daha canlı ve aktif operasyoncu polisler hazır olacak.

15 TEMMUZ’DA 44 ŞEHİT VERDİLER

Hatırlanacağı gibi, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde bomba yağdırdığı Özel Harekat, 44 şehit verdi. Yapılan tüm çalışmalara karşı FETÖ’nün yeni bir “hareket” içinde olabileceği öngörülüyor. Bu nedenle polisin hazır olması için özel harekatın hazır olması gerektiği kanaati hakim.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER