'Otopark projesine onay bekliyoruz'

Gazi Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mahmut Ulubay, “300 araçlık otopark projemizi Sağlık Bakanlığı’na sunduk. Darbe girişiminden önce bakanlık mühendisleri tarafından ön incelemesi yapılan projenin onay alacağı belirtilmişti. Fakat darbe girişiminden dolayı projemiz henüz onaylanmadı” dedi.

 'Otopark projesine onay bekliyoruz'

Göreve geldikleri günden bu yana Samsun Gazi Devlet Hastanesi’ni birçok alanda yenilediklerini ifade eden Başhekim Op. Dr. Mahmut Ulubay, Gazete Gerçek’e özel açıklamalarda bulundu. Ulubay, “Hastanemiz Samsun’un en yoğun çalışan kamu hastanesi olması hasebiyle mevcut binamız yetersiz olduğu gibi, eski olmasından dolayı da çoğu zaman hizmet vermekte sıkıntı yaşanıyor. Günde polikliniğe 6 bin hasta gelirken, acil serviste ise bin 500 civarında hastayı tedavi ediyoruz. Hasta yakını ile birlikte yaklaşık 15 bine yakın insan hastaneye girip çıkıyor. Yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için de hastane yönetimi olarak çağa uygun şekilde, hem bina içinde hem de hastane çevresinde yenilikler yapıyoruz. Yaptığımız çoğu çalışmayı da kendi imkanımızla ve mümkün olduğunca ihaleye çıkmadan, malzemeyi dışarıdan alarak, işçiliğini de kendimiz yapmaya çalışıyoruz” dedi.

 

300 ARAÇLIK OTOPARK PROJESİ

En büyük problemlerinin başında otopark sıkıntısı geldiğini belirten Ulubay, “Alan itibariyle sıkıntı çektiğimizden ve hastanemizin de şehir merkezinde sıkışmış bir alanda kaldığından dolayı, büyük oranda otopark sıkıntısı yaşıyoruz. Bunun için de 300 araçlık otopark projemizi Sağlık Bakanlığı’na sunduk. Darbe girişiminden önce bakanlık mühendisleri tarafından ön incelemesi yapılan projenin onay alacağı belirtilmişti. Fakat darbe girişiminden dolayı projemiz henüz onaylanmadı. En kısa zamanda onayı alarak otoparkımızı yapmayı düşünüyoruz. Hastanemizin girişinde bulunan açık alanı idari otopark olarak kullanıyorduk. Bir düzensizlik vardı. Günlük olarak yaklaşık 15 bin kişinin giriş-çıkış yaptığı hastanemizde insanlar çoğu zaman bina içinde balık istifi şeklinde bekliyorlardı. Bina dışında beklemeleri için bir alan yoktu. Kendi imkanları ile kaldırım üzerinde oturanlar dahi vardı. Bunu önlemek ve insanların daha rahat bekleyebilecekleri alanlar oluşturmak için hastane önündeki araç giriş-çıkışının yapıldığı ve idari otopark olarak kullanılan alanı tamamen düzenledik. Araç giriş-çıkışını kaldırarak bu alanı hastaların ve hasta yakınlarının kullanımına tahsis ettik. İlkadım Belediyesi bu alanı düzenlemek konusunda bizlere büyük yardımcı oldu. Bu alanda İlkadım Belediyesi çevre düzenlemesi, oturma alanları ve baskı beton yollarını yaparken, Tekkeköy Belediyesi de toprak ve çimleri karşıladı. Fidanlık Müdürlüğü de ağaçlandırma çalışmasında yardımcı oldu” diye belirtti.

 

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK

Hastane çevresindeki görüntü kirliliğini önlemek için çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Gazi Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mahmut Ulubay, “Hastanenin kantini ile birlikte acil servis girişi ve çevre düzenlemesini de en kısa zamanda yapacağız. Bu alanlar da maalesef mezbeleliğe dönmüş ve çoğu zaman görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Hastalarımızın ve hasta yakınlarının daha rahat hizmet almaları ve beklemeleri konusunda hastanemizi yeniden düzenliyor ve güzelleştiriyoruz. Hastane denince akla şifa dağıtılan ve şifa aranan yer gelse dahi insanlar buraya geldiklerinde psikolojik olarak da etkilenmemesi gerekmekte. Hastaların morali ne kadar yüksek olursa şifa bulmaları da o kadar hızlı olur. Yaptığımız düzenlemelerle hastalarımızın hastane içinde daha rahat hizmet almalarını sağlıyoruz” diye ifade etti.

ACİL HASTALAR RİSK ORANINA GÖRE AYRILIYOR

‘Hastanemizin şehir merkezinde oluşundan dolayı acil serviste yoğunluk olduğu gibi gelen hasta çok acil olmasa dahi acil servise yönelerek hizmet almak istiyordu’ diyen Ulubay şöyle devam etti: “Bunun önüne geçmek için acil servise girişte ayrı bir servis oluşturarak acil hastaları risk oranına göre ayırıyoruz. Acil servise iki farklı giriş yani; ambulans girişi ve normal acil girişi olarak ayırdık. Ambulansla gelen hastalar direk acile giriş yaparken, kendisi acile giren hastalarımızı triaj bölümünde aciliyet seviyesine göre değerlendiriyoruz. Acil kaydını yapan hastamız triaj bölümünde kırmızı, sarı ve yeşil kodlarıyla müdahalelerinin dereceleri belirleniyor. Bu sayede de çok acil olan hastalar ile aciliyet durumu az olan hastalar arasında ayrım yaparak müdahaleler yapılıyor. Acil serviste 15 yatağımız vardı, şimdi ise bu sayıyı 22’ye çıkarttık. Müşahede odaları da ayrı bölümlerdeydi. Bu odaları kırarak birleştirdik. Büyük bir oda içerisinde tüm acil hastalar beraber yatmakta. Bu; hastalarımız içinde büyük bir rahatlık olurken, hastalarımıza müdahale problemini de ortadan kaldırdı. Önceden her odada sağlık görevlisi bulundurmak zorunda kalıyorduk ve bazı zamanlar müdahalelerde gecikebiliyorduk. Fakat şimdi tüm hastalar bir arada olduğundan gözlem süreci de daha kolay olduğu gibi personelimizde daha rahat hizmet veriyor.”

ALTINDAN KALKAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEY YOK

Hastane içindeki sağlık kurulunda da düzenlemeye gittiklerini belirten Ulubay, “Hastanemizde önceden haftada üç gün sağlık kurulu çalışırken şimdi ise hafta içi her gün kurul hizmet veriyor. Yeni düzenleme ile askerlerde bizden hizmet almaya başlarken, sağlık kurulunun da iş yükü her geçen gün arttı. Bu iş yükünü de hafifletmek için düzenlemeye gittiğimizde kurulda özellikle farklı hastaların farklı evraklarla kurula girişini önledik. Bunun için hastaya yeni resim çekinmesini isterken, şimdi hastane içerisinde 360 derece dönebilen kamera sistemi kurarak kurul öncesinde resmini bizler çekiyoruz. Bunun yanı sıra hastane içerisinde günübirlik odalarımız da fiziki şartlara uygun olmadığı için yeniledik. Hastanın aynı gün içerisinde tedavisini olarak taburcu edileceği alanlarımızda da yenileme yapıyoruz. Hastanede hizmet veren Nükleer Tıp birimi sınırlı sayıda hizmet verirken, Türkiye genelinde 6 adet dağıtılan ileri teknolojiye sahip Spect denilen kamera ile daha hızlı hizmet veriyoruz. Gazi Devlet Hastanesi olarak altından kalkamayacağımız Nükleer Tıp anlamında hiçbir şey yok” diye konuştu.

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER