Otomotiv piyasası hareketli

Samsun’da faaliyet gösteren otomotiv devlerinin üst düzey temsilcileri, otomotiv piyasalarıyla ilgili son günlerde yaşanan gelişmeleri Gazete Gerçek’e anlattı.

Otomotiv piyasası hareketli

Samsun’da faaliyet gösteren lider otomotiv firmalarının temsilcileri Gazete Gerçek’e özel açıklamada bulundular. 15 Temmuz hain darbe girişimi, doların ve avronun zamlanması ve son ÖTV zammının gündeme gelmesiyle ilgili özel açıklama yapan dev firmaların temsilcileri, 2016 yılını değerlendirerek satışlar ve genel piyasalar hakkında bilgiler verdiler.

 

OĞUZ KOLBAŞI-HYUNDAI

“Son günlerde konuşulan ÖTV zammı satışlarımızı elbette etkiledi. Özellikle lüks otomobillere ilgi arttı. Bu rahatça söyleyebiliriz. Bizim en ucuz aracımız 40 bin lira. En pahalı aracımız ise 180 bin lira. Bu iki fiyat aralığında da yoğun bir satışımız var elbette. ÖTV zammı söylentisi sıfırı hareketlendirdiği kadar eminim ki ikinci eli de hareketlendirecektir. Bunun dışında araçlarımıza dövize bağlı olarak son 1 ayda bir kez zam geldi. Şunu da mutlaka ekleyeyim. Yılbaşında araç fiyatları düşecek gibi bir algı kesinlikle yanlıştır. Bu eskidendi. Yılbaşında mutlaka fiyatlar değişecektir. İnsanlarımız mevcut ekonomik şartlardan memnunlar ve alıştılar. Satışlarımız artıyor. Satışlarımızın yüzde 70’i kredili, yüzde 30’u ise nakit. Yine sıfır faizli avantajlarımız var. Müşterilerimiz araç alacaklarsa kesinlikle yılsonunu ya da yılbaşını beklemesinler. Şu an araç almanın tam zamanıdır. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.”

 

ERCÜMENT TEKCAN-TOYOTA

“Biz genel anlamda otomotiv sektörü olarak, 15 Temmuz darbe girişiminden etkilenmedik diyebiliriz. Marka olarak da etkilendiğimiz söylenemez. Bizim en ucuz otomobilimiz 44 bin 900 Lira. En pahalı aracımız ise 145 bin lira. İkisinin de, iki fiyat arasındaki satışlar da gayet iyi durumda. Piyasalarda duyduğum kadarıyla diğer markalarda yoğun bir zam yağmuru var. Bizde tam tersi olarak indirim var. Yine son günlerdeki ÖTV söylentisi de lüks otomobil satışlarında patlama yaşatacağa benziyor. Çünkü lüks ve yeni modellere talep arttı. Bayi geliş fiyatı 55 bin lira ve üzeri araçlara uygulanacağı söylenen ÖTV zammı vatandaşı heyecanlandırdı ve hareketlendirdi. Bizde genel anlamda kredili satış var. Kredili satışımız aşağı yukarı yüzde 75 gibi. Diğerleri ise nakit olarak gerçekleşiyor. Son dönemde ise daha çok pahalı ve üst sınıf araçlar satılıyor. Otomotiv sektörü 2016 yılını beklentilerin çok üzerinde kapattı.”

 

DOĞAN UYAR-FİAT

“Biz marka olarak Samsun’da oturmuş ve köklü bir markayız. Samsunlu vatandaşlar artık bizim markamızı benimsedi ve yoğun olarak kullanıyor. Buna göre ülkemizin sıkıntıları otomotiv sektörüne hiç yansımadı diyebilirim. 15 Temmuz’dan sonra araç satışımız arttı desem yeridir. Biz marka olarak aylık yaklaşık 2.5 milyon liralık kredi kullandırıyoruz. Tabi bunun yanında nakit satışlarımız da artıyor. ÖTV zammı söylentisine gelince. Biz asla öyle bir zammı müşterimize yansıtmayacağız çünkü yeni yıldız modelimiz EGEA, ÖTV zammından etkilenmeyecek. Ben yine de araç alacaklar elini çabuk tutsun, yılbaşını veya yılsonunu beklemesinler derim. Araç alacaklar bugünden tez yok hemen bayilere gelip araçlarını alsınlar. Keza piyasaların son durumu ise gayet güzel. Biz zaten marka olarak Samsun’da adette birinciyiz. Şunu da söylemek isterim, Samsun’da tüm bölgeye göre nüfusa oranla diğer bölgelerden daha fazla araç satılıyor. Bu da bizi memnun ediyor.”

 

SERKAN ACAR-FORD

“Bizim en ucuz modelimiz 48 bin lira. En pahalı modelimiz ise 130 bin lira civarında. Bu iki ayrı noktada da araç satışlarımız gayet başarılı. Konuşulan ÖTV zammı söylentisi şu an için bizim satışlarımıza yansımadı. Fakat yansıyacak gibi duruyor. Özellikle ikinci el araçların da bayağı bir zamlanacağını tahmin ediyorum. Keza sıfır araçlarımız az da olsa yeni zam gördü ve yıl sonuna kadar da yine zam göreceğe benziyor. Binek araca göre ticari araç satışlarımız çok daha fazla hareketli. 15 Temmuz darbe kalkışması olarak bana göre sektör de etkilenmedi. Biz marka olarak zaten hissetmedik bile. Benim otomobil almaya niyeti olan tüketicilerden istirhamım ellerini çabuk tutsunlar. Çünkü kapıda yine bir zam söz konusu. Çünkü dolar ve avro sürekli olarak artıyor. Buna göre faizlerin artmaması ise şuan büyük bir şans. Zaten bizim faizsiz kredi seçeneklerimiz de var. Müşterilerimiz tüm bunları iyi değerlendirmeli, eğer bir otomobil satın alma veya mevcut otomobillerini değiştirme planları varsa ellerini çabuk tutsunlar.”

 

 

 

Serhat TÜRK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER