'Otizme ışık ol'

Otizmli özel çocukların hayata tutunabilmeleri ve okullarına doğru bir şekilde kaynaşabilmeleri için farkındalık projesi geliştirildi

'Otizme ışık ol'

Samsun’da yaşayan otizmli çocuklar ve aileleri için bilgi ve bilinçlendirme amacı taşıyan proje dün Canik Fatih Temiz Ortaokulu’nda tanıtılarak start aldı. Projeyi hazırlayan okul öncesi öğretmenleri, Gülten Özdemir ve Sabiha Keleş Gazete Gerçek’e konuşarak otizm için herkesi farkındalığa ve bilinçlenmeye davet etti. Programa katılan Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Hüseyin Yalçın Büyükkarabacak ve Çocuk Psikiyatr Doktoru Pelin Çon Bayhan, katılımcılara Otizm ve belirtileri hakkında bilgiler verdi.

ÖZDEMİR: ‘ERKENDEN FARKINA VARMALIYIZ’

Okulöncesi öğretmeni Gülten Özdemir, otizm rahatsızlığının mutlaka erken farkına varılması gerektiğini vurguladı. Özdemir konuşmasında, “Maalesef otizm, çağın hastalığı olmaya aday gibi görünüyor. Çünkü geçmiş yıllara göre, otizmli yavrularımızın sayısı hızla artıyor. Bu kaygı duyulması gereken bir durumdur. Otizmin en önemli düşmanı ise erken teşhis ve eğitimdir. Eğitim alabilmek için de Otizm tanısı koymak gerekir. Biz, bu tanıyı koymakta aileleri farkındalığa davet etmek üzere buradayız. Tanı, bu yolculukta ilk adımdır. Sonrasında ise okullarda Otizmli çocuklarımıza uygun şartlar, uygun arkadaşlar, uygun eğitimli öğretmenler eşliğinde eğitim, öğretim vermek durumundayız. Otizme ışık ol isimli projemiz ise tam da bunu kapsıyor” dedi.

KELEŞ: ‘FARKINDALIĞI GÜÇLENDİRMELİYİZ’

Otizme ışık ol projesini hazırlayan isimlerden bir diğeri olan Sabiha Keleş ise, “Çocuklarımızı özellikle 1-3 yaş arası iyi kontrol etmek, iyi gözlemlemek durumundayız. Geç konuşma veya sosyal iletişim eksikliği durumunda, ‘babası veya dayısı da böyleydi’ demememiz gerekir. Bugün burada değerli hocalarımız da otizm rahatsızlığı hakkında katılımcı ailelere önemli bilgiler aktardı. Bu bilgiler ışığında daha sağlıklı bir toplum ve çocuklarımız için farkındalık oluşturmalıyız. İşte bu projeyle bunu sağlamaya çalışıyoruz. Emeği geçen herkese, Ruh ve Sinir hastalıkları hastanemizin başhekimi ve değerli doktorumuz Pelin hanıma, Canik ilçe milli eğitim müdürümüze ve Samsun Valimiz Sayın Osman Kaymak bey efendiye çok teşekkür ediyorum” dedi.

BAYHAN: ‘AİLELERİN VE ÇOCUKLARIMIZIN YANINDAYIZ’

Düzenlenen toplantı ardından Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi doktorlarından Çocuk Psikiyatr Doktoru Bayhan, “Değerli okul öncesi hocalarımızın da belirttiği üzere bu rahatsızlıkta erken teşhis ve erken farkına varmak çok ama çok önemli. Bu, hastalığın tedavisinde ve semptonlarının bir nebze de olsa düzeltilmesinin ilk adımıdır. Bu adımı attıktan sonra ailelerimiz mutlaka bizlere ulaşmalıdır. Biz, bu tip özel çocukları olan ailelerimizin her zaman yanlarındayız. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Toplantıda otizm rahatsızlığı hakkında detaylı bilgi veren Bayhan, ailelerin sorularını yanıtladı.

Serhat TÜRK

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER