Otel değil hastane

Maliyeti 55 milyon lira olan ve tamamlandığında 311 bin kişilik bir nüfusa hizmet verecek Samsun Çarşamba Devlet Hastanesi’nde sona geliniyor. Yıl sonuna hizmete gireceği bildirilen hastanenin tefrişat işlemleri tamamlandı. Çalışmaları tamamlanan hastanenin giriş bölümü, adeta otel görünümünü andırdı

Otel değil hastane

Samsun’un Çarşamba ilçesinde günlük 5 bin hastaya hizmet veren ilçe devlet hastanesinin hemen arkasında yer alan 45 bin metrekarelik kapalı alanda yapımı devam eden Çarşamba Devlet Hastanesi ek hizmet binasının 2018 yılının Kasım ayında hizmete gireceği açıklandı.

12 TIRLIK TEFRİŞATIN BİRİNCİ BÖLÜMÜ TAMAM

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ile; “Yeni hastane binamızın iç mekan, oda, büro tefrişat planlama çalışmaları tamamlanmış olup, imalat sürecine başlanmıştır. 2018 yılı Kasım ayında hizmete girecek olan yeni hastane binamızda 30 Temmuz 2018 tarihi itibariyle 12 tırlık tefrişat çalışmalarının birinci bölümünün başlamıştır” bilgisi verildi.

HİZMET VERECEĞİ NÜFUS TAM 311 BİN

Gazete Gerçek olarak Sağlık Bakanlığı’ndan edindiğimiz bilgilere göre; Çarşamba’da inşa çalışmaları süren Çarşamba Devlet Hastanesi ek hizmet binası, Samsun ve ilçelerinin yanı sıra bölge illere ve bunların ilçelerine hizmet verecek. 55 milyon lira maliyetli dev proje, 45 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Yapımı hızla sürdürülen yeni hastane projesi; 250 yataklı, 30 yoğun bakıp üniteli (Erişkin Tip), 10 yeni doğan üniteli yoğun bakım birimlerinden oluşacak. Hizmet nüfusu 311 bin olarak planlanan hastanede, sosyal alanların yanı sıra 650 araçlık otopark sahası da hizmet verecek. Yeni proje hayata geçtiğinde; şu anki binada 33 olan poliklinik sayısı, yeni ek hastane binasında 75’e çıkacak. 

MAHREMİYET DE DİKKATE ALINACAK

Üroloji, ortopedi, kadın doğum gibi bazı poliklinik alanları muayene şartlarına göre; özel ek muayene ve müdahale odalarını içeren bir yapıda ve birbirinden bağıntısız alanlarda, hasta mahremiyetine maksimum düzeyde dikkat edilerek planlandı. İki ayrı katta hizmet verecek poliklinik bölümünün her katında ayrı röntgen ve laboratuvar üniteleri bulunacak. Bu alanlarda ayrıca, 11 ayrı noktada bekleme noktaları da bulunacak.

ACİL SERVİS YOĞUNLUĞU OLMAYACAK

Öte yandan, yoğunluktan dolayı kuyruk oluşmasını önlemek amacıyla, hastanenin acil servis başvurularının yoğunluğu da dikkate alındı. Hastanede günlük bin ayrı hastanın tedavisinin yapılabileceği şekilde acil servis planlaması gerçekleştirildi.

ARENA TARZI MUAYENE ALANLARI

Arena tarzı modern muayene alanlarına sahip olacak olan Acil Servis bölümünde, çocuk hastaların muayene olabilmeleri için ise ayrı bir çocuk muayene bölümü oluşturdu.  Öte yandan yine yeni acil serviste; laboratuvar, röntgen, MR ve tomografi gibi ek hizmet üniteleri de yer alacak. Böylelikle, hastaların farklı alanlara gitmelerinin önüne geçilerek ve tüm işlemlerin aynı alanda görülmesi sağlanacak.

ANNE MİSAFİRHANESİ OLUŞTURULACAK

Yeni hastanede; uzak bölgelerden gelen annelerin bebekleriyle aynı ortamda bulunarak tedavilerini rahatça sürdürebilmeleri de düşünülerek, anne misafirhanesi oluşturulacak.

PALYATİF BAKIM SERVİSLERİ YAPILACAK

Ameliyat masa sayısı 4’ten 7’ye çıkarılacak olan hastanede; 20 yataklı ve hastaların kişisel bakım hizmetlerinin yapılabileceği üniteleri içinde barındıracak Palyatif Bakım Servisleri de yer alacak.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER