Ot Yemekleri Festivali başlıyor

3. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali 17 Mayıs’ta başlayacak.

Ot Yemekleri Festivali başlıyor

‘İçinde yaşadığın güzelliklerin farkına var’ sloganı ile yola çıkan Samsun’un yöresel otlarını ve ot yemeklerini tanıtmak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun Turizmciler Derneği ve Samsun Turizm Alt Yapı Birliği ile birlikte bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirecekleri ‘Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali’ 17-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

KİTAPLAŞTIRILACAK

Festival kapsamında ‘Yöresel Ot Yemekleri Yarışması’ ve ‘En Çok Çeşit Yenilebilir Ot Toplama Yarışması’ birlikte yapılacak. Festivalin diğer bir amacı ise yarışmaya katılan yemeklerin tariflerinin bir kitapta toplanarak, gelecek kuşaklara kalıcı bir kaynak bırakılabilmesi. Festivalde katılımcılar yöresel otlarla yaptıkları yemek çeşitlerini, doğadan topladıkları otları ya da bahçelerinde yetişen otları sergileyebilecek, evde yaptıkları reçeller ve turşularla da katılabilecekler.

‘FOTOĞRAF MAKİNANI KAP GEL’

Bu yıl festivalin önemli etkinliklerinden birisi olan ot toplama iki aşamada gerçekleşecek. 17 Mayıs Çarşamba günü Bafra’nın Sürmeli Mahallesi’nde katılımcılar festival yemeklerinde kullanılacak yenilebilir otları toplamak için yarışacaklar. Sürmeli Mahallesi’ndeki ot toplama yarışmasının yanında ‘Fotoğraf makinanı kap gel’ etkinliği kapsamında doğada fotoğraf çekme teknikleri, fotoğraf eğitmenleri gözetiminde gerçekleştirilecek. 18 Mayıs Perşembe günü ise ot toplama yarışmasının 2. etabı Ondokuzmayıs ilçesi Yörükler Mahallesi’nde ve Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde gerçekleştirilecek. Etkinlikte çocuklarla doğada resim, şiir kompozisyon ve doğada fotoğraf çekme etkinliği de yapılacak. Toplanan otlar jürinin değerlendirmesine sunulacak.

DOLU DOLU ETKİNLİKLER

19 Mayıs Cuma günü festivalin yemek yarışmaları Sevgi Gölü etrafında kurulan stantlarda gerçekleştirilecek. Katılımcıların bölgemize özgü otlardan yaptığı ot yemekleri jürinin beğenisine sunulacak. Aynı gün ‘Bereket tenceresi’ etkinliğinde usta aşçıların gözetiminde 65 çeşit ot kavurması yemeği hazırlanarak konuklara ikram edilecek. Usta şeflerin canlı mutfak bölümünde özel yemekleri izleyicilerle birlikte hazırlanacaklar. 20 Mayıs Cumartesi günü festivalin yoğunluğu canlı mutfak etkinliği, ünlü şeflerin hazırlayacakları yemeklerin katılımcılarla birlikte pişirilip sunulması gerçekleştirilecek. Festivalin son günü ise Samsun’un dört farklı turizm güzelliklerini barındıran bölgelere geziler planlandı Vezirköprü Şahin Kaya Kanyonu, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Ayvacık Baraj Gölü, Terme Miliç Tabiat Parkı gezileri düzenlenecek.

Kübra ÖKSÜZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER