Osmanlı’nın karakteri 216 yaşındaki camide gizli

Samsun’da, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan 216 yaşındaki Tayyar Paşa Cami, iç kubbesindeki yapı tarzında dönemin karakteristik mimarisini gizliyor

Osmanlı’nın karakteri 216 yaşındaki camide gizli

Samsun’un Bafra ilçesi Büyük Cami Mahallesi Tahirağa Sokak’ta (Cumhuriyet Meydanı) yer alan Tayyar Paşa Camii, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde Anadolu’da inşa edilen camilerin iç kubbe yapı tarzının karakteristik özelliğini günümüze taşıyor.

TAYYAR PAŞA, 1802 YILINDA YAPTIRDI

Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 874 sayılı karar ile 29 Kasım 1990 tarihinde birinci derece sit kapsamına alınan tarihi Tayyar Paşa Cami’nin, Hicri 1216 Miladi 1802 yılında meşhur Tayyar Paşa tarafından yaptırıldığı biliniyor.

BAFRA’DAKİ ÖNEMLİ ESERLERDEN BİRİ

1943 yılında yaşanan ve 3 bine yakın insanın yaşamını yitirdiği Ladik/Tosya Depremi’ne de şahit olan ancak bu depremde zarar gören minaresi de sonradan restore edilerek günümüze ulaştı. Akabinde doğal nedenlerle zarar gören duvarlarında yer alan orijinal bezemeleri üzerinde de, ortaya çıkartmak amacıyla restore çalışması yapıldı. Tarihin izlerini taşıyan cami, iç kubbesinin yapı tarzındaki karakteristik özelliği ile Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan Bafra’daki önemli eserlerden biri olduğu bildirildi.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER