Osman Genç Anayasa Mahkemesi'nde

Yediemin Otopark İşletmeciliği yapan Yaşar Aydın, Başkan Osman Genç’in rüşvet aldığını iddia ederek, Cumhuriyet Başsavcılığının kovuşturmaya yer olmadığı kararına karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Osman Genç Anayasa Mahkemesi'nde

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Gazi Mahallesi’nde bulunan Migros'un arka kısmında kalan alandaki evler hakkında aldığı yıkım kararı ve olaylı geçen yıkım sürecinin ardından Anayasa Mahkemesi’nde davalık oldu. Yıkılan alan üzerinde kiracı olarak Adli Yedieminlik ve Yediemin Otopark işletmeciliği yapan Yaşar Aydın, Canik Belediye Başkanı Osman Genç başta olmak üzere Canik Belediyesi iki başkan yardımcısı ve bazı kişiler hakkında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

İDDİALAR ÇOK CİDDİ

Yaşar Aydın söz konusu şahıslar hakkında, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'örgüte üye olmak', 'ihaleye fesat karıştırmak', 'rüşvet vermek ve almak', 'görevi kötüye kullanmak', 'tehdit, şantaj, iş ve çalışma hürriyetinin engellenmesi', 'kişilerin huzur ve sükununu bozma', 'mala zarar verme', 'hakkı olmayan yere tecavüz', 'kanunlara uymamaya tahrik', 'irtikap', 'yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlama', 'kişilerin malları üzerinde usulsüz tasarruf', 'kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi' ve 'kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma' iddialarıyla, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunduklarını belirtti.

UYGULAMA ŞAİBELİ İDDİASI

Kişisel başvuru dilekçesinde, suç duyurusunda yer alan iddiaların başında Canik Belediyesi, bir kısım vatandaşın hissedar olduğu 1284 nolu parselde bulunan arazinin, imar planında ilk önce Canik Kaymakamlığı'na ayrıldığı daha sonra da Canik Kaymakamlığı binasının, bu parselin ilerisindeki araziye yapıldığı anlatıldı. Bu alanın belediye hizmet alanı için ayrıldığı fakat sonradan iş alanına dönüştürüldüğüne dikkat çekilen dilekçede, yapılan imar uygulamasının ise 'görevi kötüye kullanmak' suçunu oluşturduğu iddia edildi.

'OSMAN GENÇ’E RÜŞVET' İDDİASI

Canik Belediyesi'nin imar uygulamasında ayrıca, belediye hizmet alanı olarak ayrılan alanın, 7 kata bina ruhsatlı iş alanına dönüştürüldüğü, sonradan yeniden imar değişikliği yapılarak, zeminde 2 katlı blok üzerine de 2 kule 10 kat yapımına çevrilerek, büyük bir rant sağlandığı iddia edildi. Anayasa Mahkemesine başvuru dilekçesinde Aydın, "Canik Belediyesi adına tapuya tescil edilen bu arazi, kimseye haber vermeden başından anlaşmalı ve planlı bir şekilde ihaleye çıkarılmış, ihaleye ise göstermelik olarak Samsun'dan iki kişi katıldı. 3 milyon 100 bin TL'den muayyen bedelle başlatılan ihaleyi, 3 milyon 102 bin TL'ye, bir iş adamı aldı. İhale görüntüde yapılmıştır. Başından anlaşmalı yapılan ihalenin arkasındaki karşılıklı anlaşma sonucu, ihaleyi 3 milyon 102 bin TL'ye alan kişi, Canik Belediye Başkanı Osman Genç'e ayrıca açıktan 3 milyon 800 bin TL para vermiştir” iddiasını dile getirdi.

 

 

 

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER