Onlar Samsun'a şahitlik etti

Yerleşim geçmişi M.Ö. 60.000 yılına dek uzanan, nice savaşlar, irili ufaklı badireler, doğal afetler ve Persler’den Hititler’e, Roma’dan Osmanlı’ya nice medeniyetlerce yönetilen Samsun ile özdeşleşmiş bazı eser ve değerlerin önceki ve şimdiki durumlarını siz okurlarımızla paylaşıyoruz

Onlar Samsun'a şahitlik etti

Eski adıyla İskele Meydanı olarak bilinen Samsun Saathane Meydanı, kentin ticaret noktasında kalbi. 1887 yılında buraya inşa edilen Saat Kulesi ise bu meydanın simgesi. Samsun’un simgelerinden biri haline gelen meydan, aslına bakıldığında tarihin tanığı. Meydanda günümüzde, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Saathane Projesi’ başlığı altında geliştirdiği proje ile bölgedeki tarihi dokular ortaya çıkartılıyor. Yapılacak restore çalışmaları ve düzenleme çalışmaları ile tarihi yeniden canlandıracak projenin bedeli, 3 Milyon Lira’nın üzerinde.

SAMSUN BEDESTENİ’NDE 18. YÜZYILA GERİ DÖNÜLECEK

Tarihi Samsun Kalesi’nin sağ taraf duvarına inşa edilen ve ilk kaydına 18. yüzyılda rastlanan Samsun Bedesteni’nin inşa tarihi tam olarak bilinmiyor. O günlerden buyana sarraf, antikacı, kuyumcu gibi birçok meslek sahiplerinin ticaret yaptığı bedestendeki iş erbapları zamanla dükkanlarını şehrin büyümesini takiben oluşan yeni alışveriş noktalarına taşımış ya da iş yerlerini daha küçük oranlarda iş yapan kimselere bırakmışlar. Kentin tarihinde önemli bir yeri olan bedesten de, önümüzdeki süreçte hayata geçirilecek Saathane Projesi kapsamında estetik bir dokunuşla eski günlerine geri dönecek.

BÜYÜK CAMİ, MİMARİSİNİ 1884’TEN BUYANA KORUYOR

Samsun'un simgesi durumundaki eserlerden biri de Samsun Kalesi’nin surları içerisinde kalan Büyük Cami. Kentin önemli eserlerinden biri olan cami hakkında tüm resmî ve gayr-i resmî yayınlarda şu ifadelere yer verilmektedir: "Ulu Camii, Hamidiye Camii, Valide Camii gibi çeşitli adları vardır. 9 Eylül 1884'de Batum'lu Hacı Ali tarafından yaptırılmış, Sultan Abdülaziz'in annesi tarafından onarımı yapılmıştır." O günlerden bugüne halen Samsun halkına hizmet veremeye devam eden Büyük Cami, mimari yapısını korumaya devam eden nadir eserlerden biri durumunda.

ONLAR DA SAMSUN’UN BİRER HİKAYESİ OLDU

Samsun’da yakın tarihe de tanıklık eden en önemli değerlerden öne çıkan sinemalar oldu. İşte Samsun’u Samsun yapan iki sinemamız…

YILDIZ VE KONAK SİNEMASI TARİHE KARIŞTI

1957 yılında Hakkı Tarhan tarafından sinema salonu olarak inşa ettirilen Hakkı Tarhan ve Oğlu Necati Tarhan tarafından işletilen sinema salonunda Loca bölümü bulunmuyordu, onun yerine ise Kulüp’ adı verilen yüksek ve ayrı bir bölüm vardı. Salonun izleyici kapasitesi ise yaklaşık 100 kişiydi. 1950-1980’li yıllar arasında altın çağını yaşayan ve halkın öncelikli eğlence mekanlarından biri olan sinema, iki kuşağın da pek çok nostaljik anılarını barındırıyordu. Bir dönem önce salonu kapanan sinemanın yıkım işlemi de 2012 yılının Nisan ayında gerçekleştirildi.

KONAK SİNEMASI 42 YILLIK SERÜVENİNE PERDELERİNİ KAPATTI

Samsunlular’ın ‘Sinema’ denilince aklına gelen ilk isim olan Konak Sineması da, Yıldız Sineması gibi tarihe yenik düşen yapılardan bir tanesi.1960 yılında, kültür ve sanat faaliyetlerine destek olunması amacıyla yapılan handa yer alan 6 salonlu Konak Sineması, 42 yıllık serüvenini perdelerini geri açmamak üzere kapatmış oldu. Samsunlular’ın 'Buluşma' adresi olan ve gün içerisinde yaklaşık 1000 kişinin sinema keyfini yaşadığı sinemanın kapanmasıyla, kente dair eski anılardan biri daha silinmiş oldu. Yıkım işleri tamamlanmak üzere olan sinemanın bulunduğu işhanı alanın Alışveriş Merkezi’ne (AVM) dönüştürülecek.

Arşiv/Araştırma Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER