'Önemli bir vatan sevdalısıydı'

Samsun Valisi Osman Kaymak, ‘Ali Fuat Başgil ve Siyasi Mücadeleleri Uluslararası Sempozyumu’nun açılış törenine katıldı.

'Önemli bir vatan sevdalısıydı'

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Ali Fuad Başgil sadece bir hukukçu, sadece bir siyasetçi değildi. Aynı zamanda verdiği eserler ile bir eğitimciydi. Gençlere seslendiği kitaplarıyla gençleri önemseyen önemli bir vatan sevdalısıydı” dedi. 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından, vefatının 50. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen ‘Ali Fuat Başgil ve Siyasi Mücadeleleri Uluslararası Sempozyumu’ başladı. Çarşamba ilçesi OMÜ Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesinde düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Bekir Şişman, “Modern Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu eğitimli kadroların yetişmesinde ve demokratik Türkiye’nin oluşmasında büyük emek sahibi olan aziz hemşehrimiz Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil’i vefatının 50. yılında rahmetle ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı. 


OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç yaptığı konuşmasında, “Ali Fuad Başgil gibi örnek olacak insanlara ülkemizde çok ihtiyacımız var. Ali Fuad Başgil’in isminin Çarşamba Hukuk Fakültesine verilmesinin üniversitemiz için, Samsun ve Çarşamba için bir gurur vesilesi olduğunu düşünüyorum. Bu sempozyumun düzenlenmesinde fikrimiz ve bir emeğimiz var. Üniversitemizin bu konuda bugün olduğu gibi yarında gençlerimiz adına, ülkemizin geleceği adına yararlı olan her konuda destek göstereceğimizi de söylemek istiyorum. Bu gün sempozyumumuza yurt içinden ve yurt dışından çok değerli bilim insanları katılacaklar. Bu fikirlerin, görüşlerin, tespitlerin de bizlere değer ve anlam katacağını düşünüyorum. Katılan bütün bilim insanlarına ve diğer katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzun verimli geçmesini diliyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu. 
Vali Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Değerli katılımcılar, ülkemizin ve şehrimizin yetiştirdiği önemli ilim ve fikir adamlarından birisi olan Ali Fuad Başgil hiç kuşkusuz yaşadığı hayat ve verdiği eserler ile gençlerimize ışık tutan önemli bir şahsiyet olmuştur. Bugün onun ismi çerçevesinde düzenlenen bir sempozyumda sizlerle beraber olmaktan onur duyuyorum. Samsunumuz için ulusal ve uluslararası sempozyumların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü sempozyumlar şehrimizin hem kültürel hayatına hem de bilimsel hayatına önemli katsılar sunmaktadır. Düzenlenen sempozyumlar sayesinde öğrenciler ve akademisyenler sempozyum konusuyla ilgili özel çalışmalar yapan ulusal ve uluslararası akademisyenleri dinleme imkanı bulmaktadır. Ali Fuad Başgil’i anlamak için onun hayatını, eserlerini ve siyasi mücadelesini anlamak çok önemlidir. Bugün burada düzenlenen uluslararası sempozyum ile ülkemizin ve dünyanın önemli bilim adamlarının araştırmaları ve çalışmaları ışığında Ali Fuad Başgil’in siyasi mücadelesini ve fikir dünyasını anlamaya çalışacağız. Bu sempozyumun Çarşamba ilçemizdeki Hukuk Fakültemizde düzenleniyor olması oldukça anlamlı. Çünkü Ali Fuad Başgil bu toprakların çocuğu; 1893 yılında Samsun’un Çarşamba ilçesinde Sarıcalı Mahallesi’nde dünyaya gelen ve bu topraklarda yetişerek dünyaca ünlü hukukçu olan bir kişidir. Bu nedenle öncelikle hukukçu olacak gençlerin onu tanıması, onun siyasi mücadelesini ve fikir dünyasını anlaması önem arz etmektedir” şeklinde konuştu. 

“Gençleri önemseyen önemli bir vatan sevdalısıydı”
Vali Şahin konuşmasını şöyle tamamladı: "Ali Fuad Başgil sadece bir hukukçu, sadece bir siyasetçi değildi. Aynı zamanda verdiği eserler ile bir eğitimciydi. Gençlere seslendiği kitaplarıyla gençleri önemseyen önemli bir vatan sevdalısıydı. Onun fikir dünyasından akıtarak kaleme aldığı 14 eser içinde yer alan ‘Gençlerle Baş Başa’ kitabı her genç tarafından mutlaka okunmalıdır. Ayrıca Ali Fuad Başgil 27 Mayıs 1960 sonrasındaki olağanüstü dönemde kısa süreli yaşadığı siyasi tecrübesi ile Türk siyasi hayatında önemli bir yer edinmiştir. Onun demokrasi, siyaset anlayışı, politikaya bakışı, Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında vermiş olduğu mücadelesi ve adaylıktan çekilmesi sonrası yaptığı açıklamaları siyaset hayatımızın gelişim aşamalarının önemli kilometre taşlarından birisi olmuştur. Vefatının 50. yıldönümünde bir düşünce insanı olarak ‘Ali Fuad Başgil ve Siyasi Mücadeleleri’ başlıklı uluslararası sempozyumu organize eden kurum ve kuruluşlara, emeği geçen tüm paydaşlara ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”


Konuşmaların ardından, sempozyumun açılış oturumuna geçildi. Oturumun ardından sempozyuma katılan oturumculara Vali Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından katılım belgesi verildi.
13-14 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ‘Ali Fuat Başgil ve Siyasi Mücadeleleri Uluslararası Sempozyumu’na Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül, Çarşamba Adalet Komisyon Başkanı Ender Yılmaz, Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, adli, idari ve mülki erkan, OMÜ öğretim üyeleri, Azerbaycan, Makedonya, Kosova, Kırgızistan ve Malezya'dan öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER