OMÜ'de İkinci Afrika Çalıştayı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Afrika Ülkeleri Elçilik yetkilileri ile düzenlenen çalıştayda bir araya geldiler

OMÜ'de İkinci Afrika Çalıştayı

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve bu yıl ise ikincisi düzenlenen çalıştaya Afrika ülkelerinin büyük elçilik yetkilileri ve OMÜ’de eğitim gören Afrikalı öğrenciler katıldı. Çalıştayın ardından davetliler, Hoşkadem Konuk Evinde akşam yemeğine katıldılar. Yemeğe Afrika ülkelerinin büyükelçilik yetkilerinin yanı sıra Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır ve OMÜ Rektörü Hüseyin Akan da katıldı.

ŞAHİN: ONLAR BİZİM ELÇİMİZ

OMÜ’de okuyan Afrikalı öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin elçileri olacağını belirten Vali İbrahim Şahin, “Hükümetimizin açılım politikasını destekleyen bir adımı üniversitemiz atarak Afrika ülkelerinin elçilikleri ile ikinci kez bir araya geliyoruz. Büyükelçilik yetkilileri Samsun’u ve Türkiye’yi daha iyi tanıyarak kendi ülkelerine döndüklerinde kanaatlerini belirtiyorlar. Bizim hakkımızda olumlu yönde kanaat belirtmeleri hem şehrimiz hem de ülkemiz adına olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu ziyaretler öğrenci sayımızı da artırdığı gibi onların burada okumaları ile hem Türkiye’yi hem de Türkçeyi kendi ülkelerinde tanıtacaklar. Onlar kendi ülkelerinde bizim birer elçimiz olacaklar. Bu çalışmayı yapan rektörümüzü ve çalışma arkadaşlarını da tebrik ediyorum. İnşallah bu çalıştay her yıl gerçekleşir” dedi.

AKAN: TİCARETE ETKİ YAPACAK

Çalıştayın olumlu sonuçlar göstereceğine inandıklarını kaydeden OMÜ Rektörü Hüseyin Akan ise, "Üniversitemizde 370 civarında öğrencimiz var. Afrika ülkelerinin büyükelçilerini Samsun’a davet ederek 2 gün süren çalıştay yapıyoruz. Çalıştayın konusu Afrika ve Türkiye’de eğitim ve iş olanakları. Samsun’a Afrika’dan daha çok öğrenci çekmek ve Samsunlu iş adamlarının da Afrika ile ticaret yapmalarını sağlamak istiyoruz. Geçtiğimiz yıl birincisini yaptığımız bu çalıştayın ikincisini de bu yıl gerçekleştiriyoruz. İlk çalıştaydan sonra kendi işletmesinde Afrikalı öğrencileri çalıştıranlar ve Afrika’da da ticaret yapmak için atılım yapan bazı iş adamlarımız oldu. Bu toplantı da bazı iş adamlarına da büyükelçilik temsilcileri kendi ülkelerinde yatırım yapmaları yönünde tekliflerde bulunuldu. Bunlar birer başlangıç. Önümüzdeki yıllarda da ticaretin daha çok büyüyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER