OMÜ'de akademik kurul toplantısı

OMÜ 2017-2018 akademik yılının başlamasıyla beraber Mühendislik Fakültesinin Akademik Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. 

OMÜ'de akademik kurul toplantısı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) 2017-2018 akademik yılının başlamasıyla beraber Mühendislik Fakültesinin Akademik Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.  Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, dekan yardımcıları ve öğretim üyeleri katıldı.

“Özellikle enerji üzerinde ciddi çalışmalarımız var”
Toplantının açılışında kısa bir sunum yapan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, fakültenin hem mevcut durumu hem de yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı. Konuşmasında fakültenin çalıştığı farklı alanlara dair detayları aktaran Dekan Elevli, bu alanlardan özellikle “enerji” teması üzerinde ciddi çalışmaları olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Elevli ayrıca akademik teşvik konusundan da bahsederek 77 öğretim üyesinin bu olanaktan faydalandığını dile getirdi.

Hedef, yıl sonunda kalite yönetim sistemi belgesine ulaşmak
Fakülte olarak kalite yönetim sistemi konusunda ISO 9001 2015’te belli bir noktaya geldiklerine dikkat çeken Prof. Dr. Elevli devamında şunları söyledi: “Bu kapsamda geçen ocak ayından bu yana yoğun bir çalışmamız var. Prosedürlerimizi, iş akışlarımızı, performans ölçümlerini vb. süreç ve aşamaların hepsini tamamladık. Önümüzdeki hafta bir tanıtım toplantısıyla tüm öğretim üyelerimizi bu sürece dâhil edeceğiz. Umudumuz, yıl sonuna kadar en azından bu kalite yönetim sistemi belgesine sahip olmak. Zira yeni sistem ve yeni yaklaşımlarla eğitim sistemimizi güncellememiz gerekiyor. Rektörlüğümüz de bu konuda bize her türlü desteği sunuyor.”

“Kalite canlı bir süreç ve bunu sürdürülebilir kılmamız gerekiyor”
Ardından söz alan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise yönetime geldiklerinden bu yana çalışanlarla bir araya gelmeye mümkün olduğunca özen gösterdiklerini, bu vesileyle onların yaşadıkları sorunlara karşı duyarlı olmaya çalıştıklarını ve dile getirdikleri fikir ve önerileri dikkate aldıklarını söyledi. Konuşmasında üniversite mensuplarının, randevusuz ve kapı çalmaksızın üst yönetime ulaşabilmelerini sağlayacak “açık kapı günleri”ni hayata geçirdiklerini hatırlatan Rektör Bilgiç bu anlamda mensuplarla olan irtibatı canlı ve kesintisiz bir şekilde sürdürmeye itina gösterdiklerini kaydetti.
Üniversitenin sürdürdüğü kalite yönetim sistemi yolculuğu üzerinde duran Rektör Prof. Dr. Bilgiç şu sözlere yer verdi: “Bu süreç canlı ve hep gelişecek, takip edilecek bir süreç. Dahası bunun sürdürülebilirliğini mümkün kılacak bir mekanizma kurmamız gerekiyor. Yoksa bir işi yapmak kolay olabilir ama bu süreç öyle değil. Bunun için bizim mutlaka yazılı kurallarımızın olması ve bunlara riayet etmemiz gerekiyor. Tabii bu kurallar da herkes tarafından bilinecek yani şeffaf olacağız. Neden? Çünkü sadece devletin organları tarafından denetlenerek ya da değerlendirilerek değil, muhatabımız olan herkes tarafından izlenebilir ve değerlendirilebilir olmamız için buna ihtiyacımız var.”

“Kırmamız gereken psikolojik bir eşik var”
Kalite serüveninde akademisyenlerin inanmışlığının, üniversitenin daha üst sıralara taşınması ve geleceğe emin adımlarla ilerlemesi bakımından olmazsa olmaz bir husus olduğunu belirten Rektör Bilgiç akademisyenlere hitaben şunları söyledi: “Üniversitemizin söz konusu kalite yolcuğunda kırmamız gereken bir psikolojik bir eşik var. Bu eşiği aştığımız takdirde belirgin bir şekilde hak ettiğimiz noktada olacağımıza inanıyoruz. En büyük motivasyon bozukluğu yöneticilerin ellerindeki imkân ve yetkileri haksız, adaletsiz ve kayırmacı bir anlayışla kullanmasından kaynaklanıyordu. Geldiğimiz ilk günden itibaren bu anlayışı defetmek, yıkabilmek için uğraştık ve bugüne kadar da samimiyetimiz ve inandırıcılığımızla bu zihniyet ve algıyı bertaraf ettiğimizi düşünüyoruz.”
Rektör Bilgiç konuşmasının sonunda kampüsteki tramvay çalışmalarına da değinerek bu aşamada kampüsteki çevre ve peyzaj düzenlemeleri ile ilgili projeleri olduğunu, tramvayın faaliyete geçmesinden itibaren de bu projeleri uygulamaya koyacaklarını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER