Ölü yıkama kursu açıldı

27 Ocak 5 Şubat tarihleri arasında 12 kişinin hayatını kaybettiği Giresun'un Yağlıdere ilçesinde ölü yıkama kursu açıldı.

Ölü yıkama kursu açıldı

Giresun'un Yağlıdere ilçesi son günlerde yaşanılan ölüm olayları ilçe genelinde yeni bir uygulamanın başlamasına neden oldu.

Son 10 günde 12 kişi farklı nedenden dolayı hayatlarını kaybetti. Ölümler sonrasında Yağlıdere Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve ilçe Müftülüğü bir araya geldi kadınlar için gassal(ölü yıkama) kursu açıldı.

Erkek cenazelerinde hizmetler imamlar tarafından yapılırken kadın cenazelerinde ise durum oldukça farklı. Kadın mevtaların cenaze hizmetleri köylerde ve mahallelerdeki kulaktan dolma bilgilerle kadınlar tarafıdan yapıldığı kaydedildi.

Kurs eğitmeni Hasret Duran, ”Bu yanlışı ortadan kaldırmak için Yağlıdere Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Müftülük tarafından bu kurslar açıldı. Kurslar diğer köy ve mahallelerde devam edecektir” dedi.

Öte yandan edinilen 10 günlük verilere göre ilçeye bağlı, Ahallı Mahallesinde 1, Kurucalı Mahallesinde 1, Günece Mahallesinde 1, Akdoğan Mahallesinde 2, Kızılelma Mahallesinde 1, Üçtepeler merkez 1, Yeşilpınar köyü 1, Ömerli Köyü 2, Akpınar köyü 1,Hisarcık köyü 1 olmak üzere toplam 12 vatandaş hayatını kaybederek son yolculuklarına uğurlandı.

KAYNAK: İHA
 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER