22 Ekim 2016 Cumartesi 08:46
Olta balıkçılığında LRF dönemi

LRF; çok hafif makine ve kamışlar kullanarak çok küçük boyutlarda yumuşak silikon yemler veya çok küçük jig tarzı batan suni yemler yapılan ve hedefi canlı yeme oranla daha verimli bir avlanma olan olta balıkçılığı yöntemidir. Konu hakkında Gazete Gerçek’e açıklama yapan Samsun Olta Balıkçıları Derneği (SAMBAD) Başkanı İsmail Kurtuluş Biçen, yeni eğilim olan LRF yönteminin tüm bilinmeyenlerini anlattı.

‘İLK OLARAK JAPONYA’DAN ÇIKTI’

Yeni bir avlanma yöntemi olan ve dünya genelinde hızlıca eğilim gören LRF yöntemi hakkında bilgi veren SAMBAD Başkanı Biçen, LRF yönteminin ilk olarak Japonya gibi gelişmiş bir ülkeden çıktığını kaydetti. Biçen yaptığı açıklamada, “Balıkçılık endüstrisine baktığımızda bir sanayileşme ve kolaylaştırma görürüz. Sanayileşme arttıkça da olta balıkçılarının işleri zorlaşır. Bu noktada olta balıkçılığı kendi içinde gelişmeye mecbur kalmıştır. Bu işe gönül veren amatör olta balıkçıları, farklı yöntemler bulmaya zorlanmıştır. Bunun en bariz sonuçlarından birisi, LRF yöntemi dediğimiz ve dünyayı hızlı bir şekilde saran yeni nesil olta balıkçılığı yöntemidir. Bu yöntem ilk olarak Japonya gibi son derece teknolojik ve araştırmacı bir ülkeden çıkmış, hızlıca Avrupa’yı etkisi altına almış ve bugün de dünyada kullanılmaya başlayan bir yöntemdir. Bu yöntemi Samsun’da ve hatta Karadeniz’de ilk biz kullanıyoruz. Samsun bir balıkçı şehir olarak, tüm gelişmeleri diğer illerden daha fazla takip ediyor” dedi.

 

‘LRF YÖNTEMİNDE EZBERLERİNİZİ UNUTUN’

LRF yöntemiyle olta balıkçılığının detayları hakkında konuşan Biçen, olta balıkçılığına gönül vermiş herkesin bugüne kadar öğrendiklerini unutması gerektiğini kaydetti. Buna göre Biçen, “Biraz önce de belirttiğim üzere, olta balıkçılığı da gelişen teknolojiyle yönünü bulmaya zorlanmıştır. Bu anlamda LRF yöntemi ilk olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntemde ise, olta balıkçılığına gönül vermiş ve hayatında en az bir kez olsun olta balıkçılığına gitmiş birisi, orada yaşadığı her şeyi önce bir unutmalıdır. Çünkü normal oltadaki faktörler LRF yönteminde geçerli değildir. Mesela canlı yem yoktur. Takımları çok çok hafifletilmiş bir malzemedir. Burada şunu söylemeliyim. Canlı yem derdi yüzünden bir sürü vatandaş balık tutmaya gitmemektedir. Çünkü canlı yem bulmak zahmetli, canlı yemle balık tutması da ayrıca dertlidir. Ellerinizin kokması gibi bir sürü faktörler vardır. LRF’de ise, doğadaki tüm canlı yemlerin profesyonel emitasyonunun ürünüdür. Bu öyle bir teknoloji ki, canlı yemle asla yakalayamayacağınız türdeki balıkları LRF ile yakalama olanağı sunuyor. Bunu defalarca tecrübe ettik. LRF yöntemi ile balığa gittiğimizde, Karadeniz’de hayatımızda görmediğimiz tür balıkları tuttuk. Tabi bu türler özel türler olduğu için denize geri bıraktık” dedi.

 

‘ÖZELLİKLE BAYANLAR İÇİN İDEALDİR’

LRF yöntemiyle her hangi bir hazırlık dahi yapmadan, zahmetsizce balık tutmaya gidilebileceğini vurgulayan Biçen, LRF’nin özellikle kadın ve çocuklara büyük kolaylık tanıdığının altını çizdi. Biçen açıklamasında, “LRF gibi bir yenilikle ülkemiz tanıştığında, biz çok net bir şekilde şunu gördük: Balıkçılığın o zahmetli ve elzem olan yönleri ortadan kalkmış, çok daha konforlu bir şekilde balıkçılık sporu yapılabiliyor. Bu anlamda, balıkçılık sporunun en zor işi canlı yem ve ekipmanın kullanımı olması, LRF’yi öne çıkartıyor. Çünkü biraz önce belirttiğim üzere, LRF yönteminde canlı yem kullanılmıyor ve takımları çok hafif. Özellikle kadınlar tarafından yoğun olarak tercih ediliyor” dedi.

 

‘LRF’Yİ DESTEKLİYORUZ’

Gazete Gerçek’e yaptığı açıklamalara devam eden SAMBAD Başkanı Biçen, dernek olarak her türlü yeni yöntemleri ve balıkçılık sektörüyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Buna göre Biçen, “Biz SAMBAD olarak balıkçılıkta yaşanan tüm gelişmeleri sıkıca takip edip, Samsunlu balıkçılarla buluşturmaya özen gösteriyoruz. İddia ediyorum ki, Karadeniz bölgesinde bu gelişmeleri en güncel takip eden Samsun ilidir. Bu anlamda bu gelişmeleri hemen guruplarımızla paylaşarak hayata geçiriyoruz. Mesela LRF. Bir LRF gurubumuz var ve bu gurubumuz üzerinden faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Mesela belli günlerde LRF için toplanıp, gurupça etkinliğe gidiyor, organizasyonlar yapıyoruz. Dolayısıyla da beraber avlanıyoruz. Bu bile Karadeniz’de yapılmayan, ilk olarak Samsun’da yapılan türden bir etkinlik, sosyal bir paylaşımdır. LRF bu paylaşımı, bu sosyalleşmeyi daha da arttırmıştır. Bu yüzden LRF’yi destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Serhat TÜRK

 

 

Anahtar Kelimeler:
AvrupaLRF
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.