Olimpiyatlar  büyük bir fırsat

TÜRSAB Bölge Başkanı Temel Uzlu, Turizm Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, “Bu yıl şehrimizde yapılacak olan Dünya İşitme Engelliler Olimpiyatları şehrimizi Dünya’ya tanıtmak için büyük bir fırsat” dedi

Olimpiyatlar  büyük bir fırsat

Turizm Haftası nedeniyle turizm sektörü ile ilgili bilgi ve faaliyetleri kamuoyu ile paylaşan TÜRSAB Bölge Başkanı Uzlu, “Yeni bir Turizm Haftası’nı kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Lakin bu heyecanı sadece biz turizmciler değil de, tüm herkesin duymasını sağlamamız gerekmektedir. Bütün mesele burada, topluma turizm bilincini aşılayamazsak, turizmin; ekonominin en önemli girdilerinden biri olduğunu ve yaklaşık ekonomideki 52 sektörü ilgilendirdiğini anlatamazsak çabalar sonuçsuz kalır. Bizler sadece şu kadar yatak kapasitemiz, şu sayıda otelimiz, şu kadar acentemiz ve şu kadar yerli, şu kadar yabancı misafir ağırladık gibi istatistiklerle konuşup çalışmalarımızın neticesini anlatmaya çalışıyoruz. Ama bu bilgiler salt olarak toplumda bir farkındalık yaratmıyor. Bir heyecan uyandırmıyor. Gençlerimizin meslek olarak lise veya üniversitelerde turizm eğitimi alması ile çocuklarımıza turizmin önemini kavratmak başka şeyler. Ülke olarak ilkokuldan itibaren çocuklarımıza turizm bilincini kazandıracak programlar Milli Eğitim Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı tarafından planlanmalıdır” dedi.

‘DAHA GAYRETLİ VE  DAHA PROFESYONELİZ’
Açıklamalarına devam eden Uzlu, “Samsun’da son yıllarda Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız ve OKA desteği ile turizm acenteleri, otel yatırımcıları ve turizm taşımacıları daha gayretli daha profesyonel çalışmalara başladılar. Bu kapsamda KOSGEP ‘in de verdiği desteklerle yurtiçi ve yurtdışında fuarlara katılma isteği ve sayısı fazlalaştı. Bu kapsamda Körfez Ülkelerinde şehrimizi tanıtım amacıyla şubat ayında Cidde’de, Nisan ayında da Riyad’da yapılan fuarlara katılım sağlandı. Her yeni fuarda daha profesyonel tanıtım ögeleri sergiliyoruz. Son iki fuarda Türk Hava Yolları Samsun Bölge Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi Başkanımızın önemli katkılarıyla Cidde ve Riyad‘dan ülkemize grup getiren acente ve tur operatörleri ile toplantılar yapıldı. Bu toplantılar fuarda yapılan tanıtımların kontratlara dönüşmesi bakımından gerçekten çok önemli. Diğer önemli bir gelişme de Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Sanayi odamızın katkılarıyla Samsun-Krasnodor uçak seferleri için Rus-LİNE firması ile protokol imzalanması oldu. Mayıs ayında başlayacak bu seferler önce ticari amaçlı hizmet etse de şehrimizin tanıtımı ile gelecekte turizm amaçlı da olacaktır” şeklinde kaydetti.

‘OLİMPİYAT BÜYÜK BİR FIRSATTIR’
Uzlu açıklamalarının devamında, “Ve en önemlisi bu yıl şehrimizde yapılacak olan Dünya İşitme Engelliler Olimpiyatı şehrimizi Dünyaya tanıtmak için büyük bir fırsat. 4500 sporcu 2000 kadar idareci ve misafiri şehrimizde ağırlayacağız. Bu olimpiyatları şehrimiz için tanıtım fırsatına çevirmeliyiz. Sadece turizm aktörleri ile değil sokaktaki simitçiden, manavdan restoran işletmecisine kadar herkesin bu süreçte turizm elçisi gibi davranması lazım. Mümkün olduğunca çok insanın işaret dili öğrenmesi için açılan kurslara rağbet etmesi gerekir. Biz de tüm meslektaşlarımızı yönlendiriyoruz. Bu olimpiyatlarda şehir olarak başarılı olursak olimpiyatların şehrimize kazandırdığı tesisleri kullanarak bundan sonrada Samsun’u bu tür organizasyon ve aktivitelerin merkezi yapabiliriz. Şehrimizi bütün dinamikleri ile bu konuya odaklanmalıyız. Olimpiyatlar ile ilgili bizler TÜRSAB olarak, turizmden sorumlu Sayın Vali Yardımcımız Recep Yüksel’in başkanlığında KATİD ile beraber Olimpiyat Komitesi Koordinatörlüğü ile organize olup çalışmalara başladık. Şuan da Gençlik Spor Bakanımız, Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odası başkanımız, OKA Genel Sekreterimiz, turizmden sorumlu Vali Yardımcımız,  Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi Başkanımız ve Türk Hava Yolları Bölge müdürlüğümüz turizm ile ilgili her konuda son derece duyarlılar, devamlı destek veriyorlar ve proje üretmemizde destek oluyorlar. Kendilerine tüm turizm aktörleri adına teşekkür ederiz” dedi.

‘SAĞLIK TURİZMİNE ÖNEM VERMELİYİZ’
Sağlık sektörünün de önemli bir turizm faaliyeti olduğunu vurgulayan Uzlu, “Şehrimiz için güzel bir gelişme de geçmiş yıllarda kurulan ama sonraları faaliyetini sıfırlayan Sağlık Turizmi Derneği’nin bu defa kamu ve özel sektör üyeleri ile yeniden hayata geçirilmesidir. Derneğin Başkanlığı’na getirilen Kamu Hastaneleri Birliği Mali İşler Daire Başkanı dostumuz aynı zamanda yeni kurulan Türkiye Sağlık Dernekleri Federasyonunda muhasip üye olarak görev almıştır. Dernek olarak faaliyete geçer geçmez ilk olarak 6-9 Nisan’da Antalya’da yapılan Sağlık ve Spor Turizm fuarına katılarak Samsun’daki sağlık yatırımlarını ve faaliyetlerini tanıtmışlardır. Bu fuarda misafir ettikleri Rusya’daki Türk Soylu Derneklerin Genel Başkan Yardımcısı ile yaptıkları görüşmeler neticesinde bu derneklerin hepsinin Samsun ile irtibatları sağlanmaya başlamıştır. Şehrin sağlık turizmi için çok önemli bir hamle olduğunu düşünüyorum. Zaten Samsun’daki kamu ve özel hastanelerimiz her bakımdan tam donanımlı ve her tür sağlık hizmeti verecek kapasitede. Bizlere düşen bunları aktif olarak Körfez Ülkeleri ve Rusya pazarında tanıtmaktır. Şuanda sağlık hizmeti için şehrimize gelen yabancı misafirler var. Ama bu sayıyı daha çok artırmak zorundayız. Çünkü sağlık için gelen yabancı misafirler şehri tanıyınca daha sonra normal turizm faaliyeti içinde gelecektir. Bu anlamda Samsun-Krasnodor uçak seferlerinin Mayıs ayında başlayacak olması da büyük bir şanstır. Bu bilgilerin ışığında tüm meslektaşlarımızın turizm haftasını kutluyoruz” şeklinde konuştu. 

Serhat TÜRK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER