Okul Turlarına Yasak Geldi

Samsun Valiliği, belediyeler başta olmak üzere üniversite ve okulları, seyahat turları düzenlememeleri konusunda uyardı

Okul Turlarına Yasak Geldi

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte tatil beldeleri ve tarihi yerlerin bulunduğu bölgeler için seyahat turları da başlıyor. Samsun Valiliği, yaz sezonu öncesinde Milli Eğitim başta olmak üzere, OMÜ ve kaymakamlıkları seyahat acentelerindeki tur rehberleri konusunda uyardı. Vali Yardımcısı Hakan Kubalı tarafından yayınlanan genelgede ayrıca, turist rehberliği hizmetini sunma hak ve yetkisine sahip olmayan kişilerden rehberlik hizmeti alınmaması gerektiği belirtildi.

KAMU KURUMLARI TUR DÜZENLEYEMEZ

Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün Turist Rehberleri ve Seyehat Acenteliği faaliyetleri ile ilgili olarak yayınladığı ve 81 il valiliğine gönderdiği genelge kapsamında,  okullar, üniversiteler, meslek odaları, dernekler, belediyeler ve kamu kurum ve kuruluşlarının 1618 sayılı Kanun ve Seyahat Acenteleri Yönetmeliğinde tanımlanan tur, paket tur ve transfer kapsamına giren veya münhasır olarak belirlenen faaliyetlerden herhangi birisini yürütmelerinin mümkün olmadığının ifade edildiğini belirtti.

YETKİSİZ REHBERLERE DİKKAT

Ancak bu genelgeye rağmen belirtilen kurum ve kuruluşlar tarafından mevzuata aykırı olarak rehbersiz ve acentesiz turlar düzenlediğinin tespit edildiğini ifade eden Hakan Kubalı, "Bu genelgeye rağmen mesleğe kabul edilerek turist rehberliği hizmetini sunma hak ve yetkisine sahip olmayan kişilerden rehberlik hizmeti alındığını da tespit ettik. Ya da bazı kamu görevlilerinin mevzuata aykırı olarak yetkisi olmadan rehberlik yaptıklarının tespit edildiği belirtiliyor. Bundan böyle kamu kurumlarımız bu genelgeye riayet ederek, bu konuda daha da hassas olmalıdırlar. Yetkisi olmayan kişilerin turistlere tanıtım yapmaları uygun değildir" diye konuştu.

EN AZ BİR REHBER ŞART

Hakan Kubalı ayrıca, 1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunun 10. maddesine göre de turlarda veya en az 45 kişiye kadar olan paket turlarda, en az bir rehber bulundurmak zorunluluğu bulunduğunu uyarısında da bulundu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER