Okul müdürlüğüne rağbet yok

Samsun’da 112 okulda müdür kadrosu boşaldı ama yeni atamaların yapılabilmesi için mülakata başvurularda yönetmelikte belirlenen sayıya ulaşılamadı

Okul müdürlüğüne rağbet yok

Samsun'da okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı için boşalan kadrolara yeterli talep gelmeyince bakanlık başvuru süresini uzatmak ve bu atamalarda öngörülen 4 yıllık öğretmenlik görev süresini 2 yıla indirmek zorunda kaldı.

BAKANLIK YETKİLİLERİ DE ŞAŞIRDI

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye genelinde tüm okullarda bu yıl boşalacak okul müdürlükleri, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcığı kadrolarını açıkladı ama yönetmelik gereğince gerekli olan başvuru sayısına ulaşılamayınca büyük bir şaşkınlık yaşandı. Samsun'da da boşalacak 112 okul müdürlüğü kadrosuna, yönetmeliğe göre 3 katı oranında başvuru yapılmadığı ortaya çıktı. 

112 OKUL MÜDÜRÜ DEĞİŞECEK

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü bu yıl boşalacak müdür, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı kadrolarını açıkladı. Buna göre Samsun'da 112 okul müdürü, 27 müdür başyardımcısı 388 müdür yardımcısı için yapılması öngörülen mülakata başvuru süresi önceki gün sona erdi. Ancak Samsun ve Türkiye genelinde yönetmelik gereğince boş bulunan kadrolara, bu kadroların 3 katı başvuru yapılmadığı tespit edildi.

4 YILLIK SÜRE 2 YILA ÇEKİLDİ

Türkiye genelinde tüm illerde ortaya çıkan bu kriz üzerine Milli Eğitim Bakanlığı başvuru süresini bir gün daha uzatırken, başvurular için yönetmelikte belirlenen öğretmenlikte 4 yıl görev yapma şartını da 2 yıla indirmek zorunda kaldı.

SENDİKALARIN ÇAĞRILARI DA İŞE YARAMADI

Okul müdürlükleri ve diğer kadrolar için başvuru olmaması, öğretmenlerin okul yöneticiliğine ilgi göstermemesinin etkili olduğu belirtiliyor. Eğitim sendikalarının da SMS'ler yoluyla tüm öğretmenlere boş bulunan kadrolar için başvuruda bulunmaları için çağrı yaptıkları, buna rağmen başvuruların yetersiz kaldığı öğrenildi.

GEREKÇE: EK DERS ÜCRETLERİ DÜŞÜK

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri okul yöneticiliği kadrolarına başvurularının yeterli olmamasında, ek ders ücretlerinin düşük olması ve okul yöneticiliğinin daha fazla sorumluluk yüklemesinden kaynaklandığını belirtiyorlar.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER