O Lise Tarih Oluyor

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Atakum Tarım Meslek Lisesi’nin yıkılacağını ve yerine iki yeni okul yapılacağını belirtti

O Lise Tarih Oluyor

Samsun’un Atakum ilçesinde uzun yıllar eğitim veren Tarım Meslek Lisesi’nin yerine yapılması planlanan Protokol Camii projesi yaklaşık 3 yıldır Samsun kamuoyunu meşgul etmişti. Lise öğrencileri ve çok sayıda sivil toplum örgütü, eylem yaparak Tarım Meslek Lisesi’nin taşınmasına tepki göstermişti. Yapılan eylemlere ve itirazlara rağmen Gelemen’e taşınan okul geçtiğimiz yıl eğitim öğretimini burada sürdürdü. 2015-2016 eğitim öğretim yılının sonlarına doğru mahkeme kararı ile Atakum’daki okullarına geri dönmeleri kararlaştırılan öğrenciler bu sefer de bina engeline takılmıştı. Dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin binanın eski olduğundan müfettişler tarafından eğitime el verişli olup olmadığı yönünde rapor düzenleyeceklerini ve o rapor doğrultusunda yol izleyeceklerini ifade etmişti.

ORAYA İKİ OKUL YAPILACAK

Mevcut İl Müdürü Coşkun Esen ise okul binasının yıkım kararının çıktığını ve binanın yıkılarak iki yeni okul yapılacağını ifade etti. Esen yaptığı açıklamada, “Atakum’daki Tarım Meslek Lisesi okul binasının Milli Eğitim Bakanlığından yıkım kararı çıktı. Programa alındı ve ihalesi yapılarak yıkılıp yeniden yapılacak. Oraya iki yeni okul yapacağız” dedi. Gelemen’de eğitimine devam eden Tarım Meslek Lisesi’nin ise akıbetinin ne olacağı henüz belli değil. Atakum ilçesinin betonlaşmaya doğru gittiğini kaydeden Atakum Kent Konseyi Başkanı Murat Erkan ise yapılacak iki okulun o bölgedeki yeşil alanı yok etmeye doğru gideceğini kaydetti.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER