O konak, Olgunlaşma’ya atölye olarak veriliyor

Samsun’un İlkadım İlçesi Kadıköy Mahallesi Şehit Jan. Er. Mehmet Çebi Sokak’ta yer alan İkiz Paşa Konağı, kentte, bölgede ve ülke genelinde ciddi çalışmalara imza atarak adından söz ettirmeyi başaran Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğü’ne, Samsun Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı tarafından Atölye olarak kullanılmak şartıyla tahsis ediliyor.

O konak, Olgunlaşma’ya  atölye olarak veriliyor

Kadıköy Mahallesi’ndeki bölgede çürümeye terk edilmiş metruk halde bulunan tarihi yapılar Samsun Büyükşehir Belediyesi’nce kamulaştırılarak bir konsept proje kapsamında aile yaşam merkezi haline dönüştürülmüştü. Paşa Konaklarında hayata geçirilen proje kapsamında; Paşa Konağı ( Aile Yaşam Merkezi) Samsun Büyükşehir Belediyesi Kadıköy Mahalle Kültür ve Yaşam Evi oluşturulmuştu. Burada verilen kursların arasında, kazaziye (takı tasarım), resim, pilates, quilling (kağıt kıvırma), okuma-yazma, aşçılık, El Sanatları ( Brezilya nakışı, Türk işi, Hesap işi, Antep işi-Hardangel, Kurdale nakış, Tel Kırma, Boyutlu nakış, Altın işi, Punç nakışı, İğne oyası, Şiş örgüsü, Firkete, Mekik Oyası, Elde Çin iğnesi) ve Dekoratif El Sanatları (Mis sabun, Kokulu taş, Kokulu mum, Kağıt Rölyef, Filografi, Gazeteden sepet, Ahşap süslemeler, Seramik çiçek, Seramik bebek, Taş bebek, Keçe çalışmaları, Ahşap Yakma) gibi çok sayıda kurs yer alıyor.

KADEM’E 3 YIL SÜRELİ BEDELSİZ TAHSİS EDİLMİŞTİ

Paşa Konakları projesinde yer alan tarihi binanın bir tanesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’n kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın başkan yardımcısı olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği'ne (KADEM) ‘Ortak Hizmet Projesi’ olarak 3 yıl süreyle bedelsiz tahsis edilmişti.

EMİNE ERDOĞAN’IN RPOJESİNE DESTEK VERİYORLAR

Diğer yandan Samsun Olgunlaşma Enstitüsü, yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen; Osmanlı Hanedanı’na ait türbelerdeki Maraş işi Puşidelerin yenilenmesine ilişkin projenin bir ayağına destek veriyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen ‘Tahsis’ teklifi, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 yılı Ocak Ayı 2. Birleşiminin 2. Oturumu’nda karara bağlanacak.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER