O kömür depoları oradan gidecek

Zaman zaman hava kirliliği ile ülke gündemine dahi gelen Tekkeköy’e yeni bir kömür deposu daha kurulması için ÇED süreci başladı. Konuyu Gazete Gerçek’e değerlendiren çevreci örgütlerden tepkiler gelirken, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ise “ÇED-MET önemli değil, memleket gelse ruhsat vermem” dedi.

O kömür depoları oradan gidecek

Hava kirliliği noktasında zaman zaman ülke gündemine dahi gelen Tekkeköy’de, kömür depolama tesisleri her geçen gün artmaya devam ediyor. Tekkeköy’ün Çırakman Mahallesi’nde Alyak Katı Yakıt Paz. ve Tic. A.Ş. tarafından Kömür Depolama Tesisi projesi hayat geçirilmesi planlanıyor. Konuyla ilgili Samsun Valiliği’ne sunulan proje dosyası uygun bulunarak Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başladı.

‘PROSEDÜR YERİNE GELSİN’ DİYE DEĞİL…

Konuyu değerlendiren Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, “Kömür depolama yerlerinde, partiküllerin havaya yayılması ciddi çevre sorunlarını meydana getirmektedir. Depolama tesisinin yerleşim yerine yakınlığına çok dikkat edilmelidir. Depolardaki kömürlerin kamyonla taşınması esnasında yerleşim bölgesindeki geçişlerinde tozların havaya yayılmasından ve kamyonların sürekli sirkülasyonlarından yerleşim yerleri etkilenmektedir. Eğer bu anlamda bir yakınlık söz konusu ise insan sağlığına ve çevreye çok ciddi etkisi olur. Ayrıca depolama tesisinin olduğu bölgede tarım yapılan bir arazi var ise bu zirai arazilere de olumsuz etkileri olabilir. Bu anlamda bir de, çevrede doğal kaynak suları var ise buraların da kirlenmesi gündeme gelebilir. Bunların çevre etki değerlendirmesi yapılırken, ‘prosedür yerine gelsin’ diye değil gerçekten ciddi olarak dikkate alınması gerekmektedir” diye konuştu.

‘YERLEŞİM VE TARIM ALANLARINDAN UZAK OLMALI’

Bölgedeki artışı değerlendiren Erdoğan, “Bu bölgedeki artışın nedenini; kömürün nakliyatının limana ve demir yoluna yakın olmasına ve taşımacılığın kolay olmasına bağlıyorum. Fakat Samsun’da Çırakman ve Tekkeköy bölgesi olsun buralar tarım alanıdır. Burada iyi-kötü tarım ve hayvancılık yapılıyor. Bu bölgenin yerine, yerleşimin olmadığı ve tarımın yapılmadığı daha başka bölgelerin seçilmesi gerekiyor. Burada özel sektörün işletmelerin özellikle nakliyat anlamında karlılığı düşünülerek limana veya demiryollarına yakın bölgeler seçiliyor. Diğer yandan insan ve çevre sağlığı göz ardı ediliyor. Kısacası; bu tür işletmeler insanların yaşam alanlarından ve tarım alanlarından uzak bölgelere kurulması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

SAMÇEP: TEKKEKÖY HALKI BUNUNLA YAŞIYOR

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Dönem Sözcüsü Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, “Tekkeköy sınırları içerisindeki kömür depolarının varlığı ile ilgili endişelerimiz nettir. Burası açık depolama alanıdır ve burası doğrudan doğruya tozun yoğun olduğu bölgelerdir. Tesis tek başına çevreyi etkilemiyor gibi görünebilir ancak 3 ve 4’ü bir araya geldiği zaman eni konu büyük bir fabrikanın yapacağı kirlilikten daha fazla tozsal ve partikül kirliliği yaptığını biliyoruz. Bu depoların bulunduğu yer, Samsun’un en kirletici sanayisinin olduğu bir yerdir. Bunların etkileri bir araya geldiği zaman, insan ve çevre sağlığına zararlı etkileri çok yüksektir. Tekkeköy halkı birinci derecede tüm bu etkilerin altında yaşayan bir halktır.

19 MAYIS STADYUMU’NUN ÇİMLERİ KÖMÜR TOZLARINDAN KAPKARA OLUYOR

Mehmet Özdağ, açıklaması devamında ayrıca Gazete Gerçek’e çarpıcı bir bilgi daha verdi. Başkan Özdağ, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen, Samsun İl Ekonomi Toplantısı’nda bile spor tesislerinin ve üstü açık olan stadyumumuzun bu kirlilikten etkilendiği gündeme getirildi. Kısacası buradaki kömür depoları en kısa zamanda uzaklaştırılmalıdır.”

TOGAR: 6 AY İÇERİSİNDE TAŞINMA İŞLEMLERİNİ BAŞLATACAĞIZ

Konuya ilişkin Gazete Gerçek’e açıklama yapan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ise “Bu bölgeye böyle bir tesisi kurabilme ihtimalleri yok. Biz kesinlikle ruhsat vermiyoruz. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ile de bu konuya ilişkin sürekli görüşme halindeyiz. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ile konuşalı bir hafta oldu, kendisi bize bir yazı yazacak ve tahminen 6 ay içerisinde Kavak ilçemizde belirlenen bölgeye taşınma süreçlerini başlatacağız. ÇED-MET benim için önemli değil. Ben izin vermiyorum. Memleket gelse vermem. Şartlar ne olursa olsun, burada yerine getirmeleri mümkün değil.

BÜYÜKŞEHİR, KAVAK’TA 120 DÖNÜM ARAZİ AYARLADI

Başka bir konu olduğunu kaydeden Hasan Togar, “Bu firma kendilerinin olmayan başka bir alanda kira sözleşmeleri dolmuş ve kendi yerlerinde yapmakta sıkıntı yaşıyorlar. Ben ruhsat-muhsat için buraya gelmeyin dedim. Bölgede 4 kömürcü var ve bunlardan biri de Alyak’tır. Süreçlerini tamamlıyorlar. Depolamaya falan müsaade etmem. Toros Gübre’nin sahasında 4 tane vardı ve gittiler. Burada da buna müsaade etmeyeceğim. Ne olursa olsun izin vermem. O bölgede bizim vadimiz var. Kavak’a gitsinler. Burası özenle seçilmiş bir alan. Çevreye zararı olmaz. Burası birinci sınıf sanayi arazisidir, burada başka yatırım yapsınlar. Bacasız sanayi yapsınlar. Yasal süreç devam ediyor. 120 dönümlük alanı Samsun Büyükşehir Belediyemiz bitirdi. Altyapısı da tamamladığında belediyemiz bu insanlara tahsis edilecek” dedi.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER