Nisanda 18.5 milyon TL’lik yatırıma teşvik

Ekonomi Bakanlığı’ndan nisan ayında yatırım teşvik belgesi alan firmalar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Samsun'da nisan ayında yedi firma yatırım teşvik belgesi aldı.

Nisanda 18.5 milyon TL’lik yatırıma teşvik

Ekonomi Bakanlığı nisan ayında Samsun’da yatırım teşvik belgesi alan firmaları açıkladı. Samsun’da nisan ayında yedi firma toplam 18 milyon 535 bin TL tutarındaki yatırım için devlet desteğinden yararlandı. Bu yatırımlarda söz verilen toplam istihdam ise 84 kişi

DÖRDÜ KOMPLE YENİ YATIRIM

Ekonomi Bakanlığı'nın açıkladığı teşvik belgeli yatırım tutarı nisan ayında Samsun'da toplam 18 milyon 535 bin TL oldu. Bu yatırımlarda söz verilen toplam istihdam ise 84 kişi olarak öngörüldü. Teşvik belgesi alan firmaların dördü komple yeni yatırım, biri tevsi, bir firma da iki modernizasyon çalışması için devletten teşvik aldı.

DAMIZLIK BÜYÜKBAŞ YETİŞTİRECEK

Buna göre Samsun'da nisan ayında teşvik belgesi alan firmalardan Yaşar Beşli komple yeni yatırımı için KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, sigorta pirimi işveren hissesi desteği (5 yıl), faiz desteği ve yatırım yeni tahsisi desteğinden yararlandı. 485 adet damızlık büyükbaş hayvan yetiştiriciliği tesisi kuracak olan firma, 4 milyon 800 bin TL yatırımı kapsamında 10 kişi istihdam edecek.

AKSAKAL MOBİLYA TEVSİ YATIRIMI

Samsun’da Aksakal Mobilya ise tevsi yatırımı için teşvik belgesi aldı. KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (5 yıl), faiz desteği ve gümrük vergisi muafiyetinden yararlanan firma ahşap kapı üretimi için toplam 2 milyon 300 bin TL yatırım yapacak. Bu tesiste ise 15 kişi istihdam edilecek.

TOROS TARIM DA YARARLANDI

Samsun’un yabancı yatırımcılarından Toros Tarım Sanayi ise iki ayrı modernizasyon yatırımı için KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyetinden yararlandı. Sülfirik asit, fosforik asit, kimyevi gübre üretimleri yapılacak olan bu yatırımların toplamı is  3 milyon 750 bin TL olarak açıklandı.

SÜRSAN CANLI BALIK TAŞIYACAK

Öte yandan Sürsan Su Ürünleri Sanayi de alacağı iki canlı balık taşıma gemisi için toplam 5 milyon 385 bin TL tutarında yatırım yapacak. KDV istisnası, sigorta primi işveren hissesi desteği (7 yıl), vergi indirimi yüzde 80, YKO yüzde 40 ve faiz desteğinden yararlanan firma toplamda 16 kişi istihdam edeceğinin sözünü verdi. 

AMİSOS’TAN ANAKOLU, İLKOKUL, ORTAOKUL

Samsun’da nisan ayında yatırım teşvik belgesi alan son firma ise Amisos Eğitim Kurumları oldu. 616 öğrenci kapasiteli anaokulu, ilkokul ve ortaokul kuracak olan firma, 2 milyon 200 bin TL tutarındaki yatırımı kapsamında 43 kişi istihdam edecek. Amisos Eğitim Kurumları bu yatırım kapsamında KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 40, YKO yüzde 40, sigorta primi işveren hissesi desteği (7 yıl) ve faiz desteğinden yararlanacak.

Gülsüm ATİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER