Nefesiyle dünyayı kontrol edecek!

Samsun’da ürettiği nefes denetleyici cihazla insanoğlu için büyük bir kolaylık sağlayan Samsunlu Murat Şimşek, ürettiği nefes denetleyici cihazı dünyanın her yerine ihraç ediyor.

Nefesiyle dünyayı kontrol edecek!

İnsan nefesiyle dünya üzerindeki tüm mekanik ve elektronik cihazları kontrol etmeye yarayan ‘Nefes Denetleyici’ cihazın üretim yeri Samsun. Küçük bir atölyede mucizevi cihazı üreten Murat Şimşek, bugüne kadar 40’tan fazla ülkeye cihazını gönderdiğini kaydetti.

 

‘İHTİYAÇTAN YOLA ÇIKTIM’

Asıl mesleğinin ekonomi olduğunu söyleyen Şimşek, elektronik sistemlerle çok ilgisi olmadığını söyledi. Yaptığı cihazı sadece ihtiyaç dolayısıyla aklına geldiğini kaydeden Şimşek, “Yaşayan tüm insanların nefes alması ortak bir durum. Sadece ölüler nefes alamıyor. Dolayısıyla bu düşünceden yola çıkarak başta müzik alanında kullanılan bu cihazı, kendi imkanlarımla üretmeye başladım. Dünyada bu cihazın benzerini üreten firma Yamaha. Fakat bu firma da artık bu cihazı üretmiyor. Bu cihaz sadece müzik alanında değil, nefes olan, nefesten başka hiç bir şeyi olmayan insanların her alanda kullanabileceği bir cihaz. Bu yüzden, bundan sonra üreteceklerimin insanoğluna büyük bir fayda sağlayacak” dedi.

 

CİHAZ NASIL ÇALIŞIYOR?

Cihazın çalışması ve özellikleri hakkında Gazete Gerçek’e bilgiler veren Şimşek, cihazın uygulamalı olarak nasıl çalıştığını da gösterdi. İnsanın nefesinin en kıymetli varlığı olduğunu akla getiren cihaz bu özelliğiyle herkesi şaşırtıyor. Şimşek konu hakkında şöyle dedi: “Biraz önce dediğim gibi, yaşayan herkesin tek bir ortak özelliği var. Nefes alması ve nefes vermesi. Bu cihaz, kulaklık şeklinde ‘Headset’ dediğimiz modülle insanın kafasına takılıyor. İnsanın nefeslerini kontrol etmeye yarayan bir ağzı var. Bu ağızdan üflediğiniz nefesin şiddeti, tasarladığımız işlemciye gidiyor. Bu işlemci, çıkışına nasıl bir emir vereceğini, aldığı nefesin şiddetine göre karar veriyor. Bugün bu cihazı en yaygın olarak müzisyenler kullanıyor. Fakat bu cihazın kullanılabileceği alanlar hayallerimizle sınırlıdır.”

 

‘SAMSUN KOSGEB’İN EMEĞİ BÜYÜK’

Cihazın ilk üretim süreci hakkında bilgi veren Şimşek, “Bu cihazı ilk başta kendi imkanlarımla amatör olarak ürettim ve uluslar arası internet satış sitelerine koydum. Sonrasında sembolik bir açık artırma fiyatı yazdım. Fakat cihazım, başlattığım fiyatın çok üzerinde alıcı buldu. Bu da benim, daha profesyonel düşünmeme, işi daha büyütmeme ve geliştirmeme vesile oldu. Sonrasında bunu profesyonel bir çalışma haline getirerek KOSGEB’e başvurdum. Bu anlamda KOSGEB yetkililerimizin hakkını ödeyemem. Projemi en küçük detayına kadar inceleyip onayladılar. Ve hiçbir zaman desteklerini maddi ve manevi olarak esirgemediler. Bu işi KOSGEB sayesinde tüm dünyaya duyurabildim. Hala da duyurmaya devam ediyorum” şeklinde konuştu.

‘DÜNYAYA İHRAÇ EDİYORUZ’

Cihazı şuan Samsun’da üretip dünyanın birçok ülkesine gönderdiğini kaydeden Şimşek, “Bu cihaz tamamen Samsun malıdır. Her şeyiyle Samsun’da üretilen bir cihazdır. Bu cihazı sosyal medya ve kendi internet adresimizden duyurup pazarlıyoruz. Şuan cihazı hemen hemen sadece müzisyenler tercih ediyor. Müzisyenler, çaldıkları aletin ton şiddetini bu cihazla ayarlıyorlar. Örneğin, bu cihaz sayesinde elleri olmayan birisi bir müzik aleti çalabilir. Org çalanlar, orgun tuş sesi şiddetini nefesiyle ayarlayabiliyor. Bu cihazı biz şuan Almanya, Yunanistan, İngiltere, Amerika, Kanada, Japonya, Çin, Arabistan, Hindistan, Rusya, Malezya gibi şuan aklıma gelmeyen 40’a yakın ülkeye gönderiyoruz. Geri dönüşler ise yüzde 100 olumlu. Cihazımızın üzerinde Samsun Malı da yazıyor. İşte bizim esas gurur kaynağımız budur” dedi.

 

‘PROJE GELİŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ’

Cihazın nefes alan herkesin hayatını kolaylaştıracağını söyleyen Şimşek, “Cihazımız şu anda sadece müzik aleti çalanlar tarafından kullanılıyor. Fakat cihaz nasıl bir iş için tasarlanırsa, o iş için kullanılabilir. Yani sizin hayallerinizle sınırlı. Nefesinizle arabanızı çalıştırabilir, eli ayağı olmayan engelli insanlara her şeyi yapma özgürlüğü tanıyabilir. Bu anlamda bu insan için iyi bir şey. Biz şuan da medikal cihazlarla adapte etme gayreti içerisindeyiz. Kısa bir zamanda da gerçekleştireceğiz” şeklinde kaydetti.

Serhat TÜRK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER