Ne olduğu belli olmayan yakıtlar var

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, piyasada halen ne olduğu belli olmayan yakıtların satıldığını söyledi

Ne olduğu belli olmayan yakıtlar var

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PUİS) Samsun Şubesi 15. Olağan Genel Kurulu’nu dün Büyükşehir Belediyesi Anakent Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirdi. Kongreye PUİS Genel Başkanı İmran Okumuş, Samsun Şube Başkanı Zafer Güler ve çok sayıda petrol dağıtım istasyonu sahibi katıldı. Genel Kurulda tek aday olarak yarışan Şube Başkanı Güler, tüm üyelerin oyunu alarak tekrar başkan seçildi. PUİS Şube Başkanlığında 2 dönem başkanlık yapan Güler, “Üyelerimizin taktiri ile 3. döneme seçilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

GÜLER GÜVEN TAZELEDİ

Kongre öncesi konuşma yapan Şube Başkanı Güler, “4 yıldır başkanlığını yürüttüğüm PUİS Samsun Şubesi’nde yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte sektörel bazda karşılaştığımız sorunların üzerine giderek, olumsuz gelişmeleri önlemeye çalıştık. Birçok kurum ve kuruluşlarla irtibat kurarak koordineli çalışmalarla meslektaşlarımızın sorunlarını gidermeye azami gayret sarfettik. Bunların yeterli olmadığının bilincindeyiz, fakat 24 saat çalışan işkolunda sorunları bitirmek mümkün olmadığı gibi bizler de mücadelemizi yılmadan sürdürüyoruz. Sektördeki haksız rekabetin en çok bulunduğu bölge itibariyle ne kadar yoğun çaba sarfetsek de haksız rekabetin, maliyetin altındaki satışların önüne geçemedik” diye kaydetti.

OKUMUŞ: BİZİM ÖNCELİĞİMİZ ADALET

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş ise, “PÜİS Türkiye ve Avrupa’nın en büyük işveren sendikasıdır. Sektörün üzerindeki karabulutlar, sektöre uygulanan yaptırımlar ve sektörün bozulmasına sebep olan tüm yönetmelik ve çıkan mevzuatlar artık sektör tarafından kabul edilmemektedir. Bunun değişimi ve bundan sonra sektörün daha iyi ticaret yapılabilen, sektörün devamını sağlayabilecek farklılıkların ortaya koyulması gerek. Bizim önceliklerimiz adalet, şeffaflık ve mali disiplindir. PÜİS sadece kendisi için sektörün tüm oyuncuları için bu ilkelerimizden asla vazgeçemeyiz. Adaletten kastımız, yargı müdahalesi, siyasete mesaj, bürokrata öneri asla değildir. Adaletten kastımız adaletli davranımın, adaletli kanunun ve adaletli mevzuatın yeninden yapılanmasıdır. Yeni yapılanmada Enerji Bakanlığı Müsteşarımızın masasında olan, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün belli ölçülerde katkı sağladığı mevzuat değişikliği gündemde. 2003 yılında hazırlanan mevzuatın ve 2015 yılında devreye giren kanun artık sektörü kucaklamamaktadır. Halen sokaklarda ve şehirlerarası birçok bölgede fiyat panosu kullanmadan ne olduğu belli olmayan bezlerle fiyat yayınlayanları görmezden gelemezsiniz. Dağıtım şirketleri de fiyatlarını şeffaf olarak önceden açıklamalıdır. Halen ne olduğu belli olmayan yakıtlar, halen ne olduğu belli olmayan ürünler piyasada açıkça satılmakta” diye konuştu.

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER