Namık Kemal Lisesi tarih mi oluyor?

Samsun’un köklü liselerinden Namık Kemal Anadolu Lisesi’nin isminin silinerek, başka bir isim altında Badırlı Mahallesi’ne taşınacağı söylentileri ortalığı karıştırdı

Namık Kemal Lisesi  tarih mi oluyor?

İstiklal Caddesi’nde 60 yıldır eğitim öğretim veren Namık Kemal Anadolu Lisesi’nin isminin silinerek Ahmet Sarı Anadolu Lisesi çatısı altında birleşeceği ve Badırlı Mahallesi’ndeki okullar bölgesine taşınacağı iddia edildi. Okul müdürünün İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne çağrılarak okulun taşınacağı kararının alındığı ve onay aşamasında olduğu ve referandum sonrasında onaylanarak yaz tatilinde taşınacağının söylendiği ifade edildi.

60 YILLIK TARİHİ VAR

Samsun’da yaklaşık 60 yıllık tarihi olan ve ilk olarak 19 Mayıs Kütüphanesi olarak hizmet veren binada 1956 yılında eğitim öğretime başlayan Namık Kemal Lisesi, daha sonra 1958-1959 yılında şimdiki 23 Nisan İlkokulu’nun bulunduğu binada hizmet vermeye başladı. Ticaret Lisesi yeni binasına taşınınca boşalan binada, aynı okula bağlı olarak kullanılmaya başlanıldı. Namık Kemal Lisesi, 1967-1968 öğretim yılında şimdiki yeni binasına taşındı. Namık Kemal Lisesi 2011 eğitim-öğretim yılından itibaren Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretime devam etti.

VELİLER ENDİŞELİ

Yaklaşık iki haftadır Namık Kemal Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri arasında dolaşan iddia okulu tedirgin etti. Birçok öğrenci velisi Namık Kemal Lisesi’nin taşınması sonrasında servis sıkıntısı yaşanacağını belirtirken, bazı eğitimciler ise tarihi bir ismin silinmesine karşı çıktı. İki Anadolu lisesinin puan durumunun da farklı olduğunu kaydeden bazı eğitimciler “Namık Kemal Anadolu Lisesi’nin en düşük puanı 340 iken Ahmet Sarı Anadolu Lisesi’nin ise en düşük puanı 280’dir. İki lisenin arasında 60 puan fark var. İki lisenin birleşmesi ile puan oranı daha da düşeceği endişesi taşıyoruz” dediler.

MEB: SÖZ KONUSU DEĞİL

Badırlı bölgesindeki yeni okulun 36 derslikli olduğu ifade ediliyor. 16 derslikli Namık Kemal Anadolu Lisesi ve 17 derslikli Ahmet Sarı Anadolu Lisesi’nin birleştirilmesi ile tek bir okul yapılacağı dile getirilirken Namık Kemal Lisesi’nin yerinin ise ilkokul olacağı dile getiriliyor. Okul içinde ve bazı eğitim sendikalarında iki lisenin birleşeceği iddiasının İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kadar gittiği ve bu iddiaların tamamen asılsız olduğu belirtildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri iki okulun birleşmesi veya okulların taşınması gibi bir durumun şu an için söz konusu olmadığını aktardılar. Her iki Anadolu lisesi ile ilgili verilmiş bir karar olmadığını dile getiren İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, “Badırlı ve Toybelen mevkiinde inşaatı biten okullarımız var. Bu okullarımızın ne olacağına ilişkin birtakım öngörüler var. Fakat şuana kadar ne olacağı ile ilgili net alınmış bir karar yok. Sadece İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Sivil Toplum Kuruluşları ile istişareler yapılıyor. İnşaatı biten okullardan birisi Endüstri Meslek Lisesi olarak yapılmıştır. Belki il merkezindeki Endüstri Meslek Lisemiz gidebilir belki yeni bir Endüstri Meslek Lisesi açılabilir. Bunlarla ilgili net bir karar olmadığı gibi bunların kararını da yaz ayında alacağız. Namık Kemal ve Ahmet Sarı Anadolu Liselerinin birleşeceği yönünde bir karar yok” dediler.

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER