Müze sorununa Büyükşehir el attı

Türkiye’nin en modern müzelerinden biri olacak yeni Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, deyim yerindeyse tarihi kurtaracak.

Müze sorununa Büyükşehir el attı

Yaklaşık 10 bin eserin yer aldığı, bir kısmının ziyaretçi bölümünde sergilendiği ve diğerlerinin teşhir alanı yetersizliğinden nemli depoda istiflenerek bekletildiği Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin son hali harabeyi andırıyor. Taşıma sürecini bekleyen müzedeki eserler, koridorlarda yerlere serilmiş, plastik kutu ve plastik sepetlere konularak bir kenara atılmış durumda. Müzenin diğer bir önemli sorunu ise denize yakın olması. Bu nedenle depolara bekletilen eserler, korozyona uğrama tehlikesi ile karşı karşıya. Müzenin depolarında; paha biçilemeyen Amisos Hazineleri ve eşsiz tarihi eserler bulunuyor.

ESERLER HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULACAK

Samsun müze yetersizliği ile boğuşurken, Büyükşehir Belediyesi duruma istinaden Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa bir proje geliştirerek yeni Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin yapımına başladı. Kentte inşaatı hızla devam eden yeni müze tamamlandığında Türkiye’nin en modern müzeleri arasında yer alacak.

YENİSİ SIRADAN BİR MÜZE OLMAYACAK

Sıradan bir müze kimliğinin dışına çıkılacak ve 18 bin eserin sergileneceği müze ile tarihi eserler hak ettiği değeri bulacak. Müze çalışmaları bittiğinde; burada sergi alanları, hediyelik eşya satış yerleri, yeme-içme alanları, toplantı ve eğitim salonları da ziyaretçilerin kullanımına hazır olacak.

13 BİN METREKARELİK ALANA YAPILIYOR

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Atatürk Bulvarı üzerindeki eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Samsun Bölge Başkanlığı’nın ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı’nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan 13 bin 214 metrekarelik alana inşa ediliyor. Müze 2019 yılı içerisinde hizmete açılacak.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER