MTV’deki yüzde 40’lık artış çok yüksek

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) uygulanması planlanan yüzde 40’lık artışın yüksek olduğunu ve bunun tekrar görüşülmesi gerektiğini belirtti

MTV’deki yüzde 40’lık artış çok yüksek

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni yasama dönemi ile ilgili konuşan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, öncelikli olarak meclise gelecek olan torba yasanın görüşüleceğini ve ardından bütçe görüşmelerin yapılacağını söyledi. Usta, torba yasada olumlu baktıkları maddelerin yanı sıra kaygı duydukları maddelerinde olduğunu belirtirken MTV’deki yüzde 40’lık artışın da çok yüksek olduğunu değerlendirdi. 

‘TORBA YASADA KAYGI DUYDUĞUMUZ MADDELER VAR’
MHP Grup Başkanvekili Usta, “2017 yılında 2016 yılına göre kamu hanesinde ciddi bir genişleme oldu. Ciddi ölçüde bütçe dengeleri milli gelirin yüzde 1,5’unda bozulma oldu. Hükümette bunu telafi etme arayışına girdi. Bir kısım vergilerle ilgili düzenlemeler öngörülüyor. Bunlardan bazılarına olumlu baktıklarımız var, fakat içinde kaygılandıklarımız da var. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki yüzde 40’lık yüksek bir artış. Uzun dönem enflasyon hedefi yüzde 5 olan bir ülkede şuan için yüzde 11 enflasyonun olduğu, gelecek dönem için de yüzde 7 enflasyonun tahmin edildiği bir ortamda yüzde 40’lık artış çok yüksek. Böyle bir ortamda sadece Motorlu Taşıtlar Vergisi değil her türlü artış yanlış bir hamledir. Vergide olsa harcama da olsa yanlıştır. Bu enflasyon beklentilerini bozar. Biz buna sıcak bakmıyoruz. Bunun düşünülmesi yönünde bir önergemiz olacaktır” dedi.

‘SÖZ KONUSU VATANSA GERİRİ TEFERRUATTIR’
MTV artışlarını Milli avunma Harcamalarına bağlamanın yanlış olduğunu dile getiren Usta, “Milli Savunma giderlerinde kayda değer bir artış olduğunu düşünmüyorum fakat artma ihtimali var. Bu artışı da toplumun genelini ilgilendiren toplumu etkileyecek vergiye bağlamak ta yanlış olur. Bütçede ademi tahsis diye bir şey de yok. Bir geliri yeni koyduğunuz bir vergiye tahsis etme gibi bir imkanınız da yok. Söz konusu olan vatanda gerisi teferruattır. Milli Savunma giderleri için biz kendi harcamalarımızı keseriz veya başka harcamalar kesilir ve Milli Savunma giderlerine kaynak aktarılır. Motorlu taşıtlar vergisini de bu şekilde meşrulaştırılmanın doğru olduğunu düşünmüyorum” diye belirtti.

‘OTOMOBİL İTHALATI ÇOK YÜKSEK SEVİYELERDE’
Usta, “Bu artışı çevre boyutunu ve ithalat boyutunu işin içine katarak anlatabilirsiniz. Otomobil ithalatımız çok yüksek seviyelere ulaşıyor. Türkiye bu kadar çok yeni otomobili tüketecek bir gelir seviyesinde değil. Yurt dışından borç alıyoruz, ya otomobile ya konuta ya da AVM’ye yatırıyoruz. Bunlar yanlış iktisat politikaları. İşin bu yönüyle bakılarak otomobil tüketimini kısmaya çalışıyoruz dense o zaman yeni otomobile mahsus olmak üzere böyle bir vergi konulduğu belirtilse bu tartışılabilir. Fakat stoktaki otomobilin vergisini de yüzde 40 oranında artırırsanız bu yanlış olur” diye kaydetti.

‘VERİLEN GÖREVDEN KAÇMAYIZ’
MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Yeni meclis döneminde yeni hükümet sisteminde uyum yasaları çok fazla bekletilmeden topluma anlatarak bunların yapılması gerek. Öncelikli olarak bekleyen bir torba yasa var. Adalet Komisyonunda bekleyen HSK ve Askeri Mahkemelerle ilgili düzenlemeler var. Büyük ihtimal bunlar ilk olarak gündeme alınacak. Ardından da bütçe gelecek. Bütçeyi takiben hızlı bir şekilde uyum yasalarının gelmesi lazım. Bunları getirecek olan hükümettir. Bizlerde MHP olarak gelecek olan teklifleri değerlendiriyoruz” diye konuştu. Yeni yasama döneminde Grup Başkanvekili seçimleri ile ilgili de konuşan Usta, “Bu karar partimizin vereceği bir karardır. Biz görevden kesinlikle kaçmayız. Eğer görevimiz sürdürülmesi kararı verilirse birde sürdürürüz. Partimizce ne görev verilirse seve seve yaparız” diye kaydetti. 

Sezer SEZER
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER