Motorinde zam tartışması

TESK Başkanı Bendevi Palandöken'in en son motorinin litresine 13 kuruş zam yapılması ardından, akaryakıtta 'tavan fiyat' uygulanmasına dönülmesi talebi, akaryakıtçıları kızdırdı. PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, "Bu zamların bizimle bir ilgisi yok. Herkes kendi işine baksın" dedi

Motorinde zam tartışması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'in en son motorinin litresine 13 kuruş zam yapılması ardından yaptığı değerlendirmede, akaryakıtta 'tavan fiyat' uygulanmasına dönülmesi yönündeki talebine akaryakıtçılardan tepki geldi. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, "Bu zamların bizimle hiçbir ilgisi yok" dedi.

PETROL FİYATLARI ARTTI

Akaryakıt fiyatlarındaki zamların dünya petrol piyasalarındaki petrol fiyatlarının ve rafineri edilmiş ürünlerin maliyetinin yükselişi ve ülkemizdeki döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle yapıldığını ifade eden Zafer Güler, "Bendevi Bey, tüketiciyi düşünmesi açısından bu sözleri söyleyebilir ama asıl bu sektörü temsil eden akaryakıtçılar var. Onların konuşması lazım. Bugün gelen zamlarla, tavan fiyatının hiçbir alakası yok. Şu anda son 26 yılın en yüksek petrol fiyatı var. Bir varil petrolün fiyatı 60 dolara dayandı. Bunun yanı sıra devletin vergi oranlarının yüksek olması, fiyatları bu noktaya getiriyor" diye konuştu.

KENDİ İÇİMİZDE KONUŞURUZ

Bendevi Palandöken'in motorinin fiyatının yüksek olmasının, enflasyonu artırdığı ve maliyetleri yükselttiği düşüncesinin doğru ama şu anki zamların tavan fiyatla ilgili olmadığını kaydeden Zafer Güler, "Tavan fiyat konusu bu sektörün kendi içinde konuşulması gereken bir konudur. Herkes kendini işine ve yoluna bakarsa çok daha iyi olur" dedi.

ZAMLARI BİZ YAPMIYORUZ

Akaryakıt fiyatlarının oluşumunda akaryakıt bayilerinin en küçük bir iradesi, katkısı, müdahalesi ya da söz hakkı bulunmadığına vurgu yapan Zafer Güler, "Ülkemizdeki pompa satış fiyatları, akaryakıt (ürün) fiyatları, özel tüketim vergisi (ÖTV), toplam dağıtım payı ile katma değer vergisinin (KDV) toplamından meydana gelmektedir. Rafineri fiyatı, ham petrol ve döviz kuruna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. ÖTV ise maktu yani sabit bir rakamdan oluşmaktadır. Dağıtım şirketi ve bayi karı da çok az değişkenlik göstermektedir. KDV ise fiyatı oluşturan bu dört unsurun toplamı üzerinden yüzde 18 olarak hesaplanarak toplama ilave edilmektedir. Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarındaki zamlar dünya petrol piyasalarındaki petrol fiyatlarının ve rafineri edilmiş ürünlerin maliyetinin yükselişi ve ülkemizdeki döviz kurlarındaki artışlar sebebiyle yapılmaktadır" dedi.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER