MMO'dan deneyimler toplantısı

MMO Samsun Şubesi tarafından odaya üye genç mühendis adaylarına yönelik ‘Deneyimler’ toplantısı düzenlendi.

MMO'dan deneyimler toplantısı

MMO Samsun Şubesi tarafından odaya üye genç mühendis adaylarına yönelik ‘Deneyimler’ toplantısı düzenlendi.

Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi işbirliği ile OMÜ Mühendislik Fakültesi Makine ve Endüstri Mühendisliği Bölümlerinde eğitim– öğretim görmekte olan öğrencilere yönelik ‘Deneyimler Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gürkan, MMO Samsun Şube olarak öğrenci üyelere yönelik deneyimler toplantılarının yanı sıra staj yeri oluşturma, meslek hayatlarına atılma süreçlerinde mesleki gelişimlerine yönelik destekler sunduklarını söyledi.

Gürkan, “Bugün burada çok yoğun bir tempoda çalışan yerli ve milli bir kuruluş olan Durmazlar Holding’in İcra Kurulu Üyesi olan aynı zamanda da Makine Mühendisi olan Ahmet Civan’ı davet ettik. Ürettikleri makinaları ülkemizde, yurt dışında çok rahatlıkla gördüklerini ve gururlandıklarını, en son yaptıkları çalışmada da raylı sistem aracı üretmektedirler. Samsun Büyükşehir Belediyemizin de bu raylı sistem araçlarını tercih ederek Samsunumuza kazandırdığını, Makine Mühendisi Ahmet Civan’ın mutlaka bugün burada sizlerle ve bizlerle paylaşacağı bilgilerin hepimize bir değer oluşturacaktır” dedi.

OMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, “Biz öğretim üyelerinin burada siz öğrencilerimize eğitimin yanı sıra teorik bilgilerle de donanımlarınızı artırmaya çalışıyoruz. Yarın buradan çıktığınızda iş dünyasına atılacaksınız. Okul hayatından çok farklı olduğunu göreceksiniz. Burada düzenlenen seminerler aracılığı öğrencilerimizi iş dünyasına hazırlıyoruz.” diye konuştu.

GELECEK AR-GE VE İNOVASYONDA

Deneyimler Toplantısı’na konuşmacı olarak katılan Durmazlar Holding İcra Kurulu Üyesi Makine Mühendisi Ahmet Civan, öğrencilere ‘Dijital Yaşam ve Endüstri 4.0’ ana başlığı altında bilgiler verdi.
“Dijital yaşam ve parmağımız, screenager toplumu, önümüzdeki süreçteki yeni meslekler ve bu mesleklerin yapacakları işler, dijital dönüşüm, geleceğin Ar-Ge ve İnovasyonda” diyen Civan, “Amacımızın ne olması gerektiğini çok iyi bilmeliyiz. Risk almaktan korkmayalım, öncü olmaya çalışmalıyız. Taklit ürün yapmak yerine daha iyisini yapmaya çalışmalıyız. Gelecek nesil Alfa Kuşağı olarak adlandırılıyor. Alfa kuşağının dijital bir nesil olacak. Farklı karakteristik değerlere sahip bir şekilde toplumda yer alacak ve geleceğin mühendisleri,  yöneticileri bu kuşağı anlamaya tanımaya çalışmalı.” Şeklinde konuştu.

Civan, sunumun ikinci bölümünde de öğrencilere “Durmazlar Holding olarak Endüstri 4.0 uygulamaları, dijitalleşme, etkileşim ve geleceğin fabrikaları” hakkında detaylı bilgi verdi.

Etkinliğe çok sayıda öğrencinin yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Kemal Yıldızlı, Doç. Dr. Fatih Yapıcı, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özbey, Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz, Arş. Gör. Onur Yontar’da katıldı.
 


 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER