Milli tabancaya Samsun damgası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Emniyet teşkilatında SIG Sauer yerine yerli silah kullanılması talimatının ardından Savunma Sanayi Müsteşarlığı Milli Tabanca Projesi'ni hızlandırdı. Testleri geçen iki firmadan birisi olan Samsun Yurt Savunma Sanayi, MTP projesi için hazırlıklarını tamamladı. SYS, milli uçaksavar için de çalışma yapıyor

Milli tabancaya Samsun damgası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Emniyet teşkilatında SIG Sauer yerine yerli silah kullanılması talimatının ardından, silah sanayisindeki yerlileştirme çalışmaları hızlandırıldı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı, yabancı silah konusunda kurumlardan gelen talepleri bir süredir geri çeviriyor. Silah üretiminde 5,56'lardan, 7,62'nin çeşitlerine; keskin nişancı tüfeğinden, zırhlı araç üzerine konulan silah kulelerine her türlü silahın yerli üretiminin gerçekleştirilmesi yönünde uğraş veriliyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Milli Piyade Tüfeği (MPT) üretiminin yanı sıra tamemen özgün, sıfırdan tasarlanmış bir tabanca için başlatılan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi' olan (MTP) milli tabanca projesi de hızlandırdı.

4 FİRMADAN 2’Sİ TESLETLERİ GEÇTİ

MTP projesi kapsamında Ankara'da yapılan testlere 4 yerli firmanın katıldığı öğrenilirken, Samsun Yurt Savunma Sanayi ile bir firmanın daha testi geçebildiği ve projeye dahil edildiği öğrenildi. Samsun Yurt Savunma Sanayi Teknik Müdürü Selçuk Temelli, MTP projesinde testleri geçen iki firmadan birisi olduklarını belirterek, "Üretime başlama konusunda Savunma Sanayi Müsteşarlığı'ndan haber bekliyoruz. Onay geldiği an tüm altyapımız hazır, üretime geçebilecek geçebilecek durumdayız" dedi.

UÇAKSAVAR DA YAPIYORLAR

Selçuk Temelli, Samsun Yurt Savunma Sanayi'nin milli uzun namlulu silah yapımıyla ilgili çalışmalarını da sürdürdüğünü belirtti. Uçaksavar diye bilinen bu silahın da yapımına hazır olduklarını ifade eden Temelli, "Zırhlı araç ve helikopterde kullanılacak milli uçaksavar için de çalışmalarımız tamamlandı" bilgisini verdi.

CANİK MARKALI SİLAHLAR KULLANILIYOR

Samsun Yurt Savunma, Merkez Organize Sanayi'de Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ihtiyaçları doğrultusunda Canik markalı silahların üretimini de gerçekleştiriyor. ABD dahil olmak üzere 22 ülkeye ihracat yapan Samsun Yurt Savunma'nın halen 500 bin silahı kullanılıyor.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER