Milletimizin İradesinden Başka Bir İrade Tanımıyoruz

FETÖ terör örgütüne mensup subay ve askerlerin darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanınca, iş dünyasının temsilcileri de rahat bir nefes aldı. Samsun'daki patronlar, "Demokrasiden geri adım yok. Ekonomideki yaralarımızı kısa zamanda saracağız" mesajları verdi

Milletimizin İradesinden Başka Bir İrade Tanımıyoruz

FETÖ terör örgütüne mensup asker ve subayların darbe girişimi sonrasında dün borsa sert bir düşüşe geçerken, Samsun'daki işadamları darbe girişiminin ekonomiye etkisinin en kısa zamanda savuşturulabileceği görüşünde. Samsun'da ekonomi dünyasının nabzını tutan patronlar, demokrasiye tam bağlı olduklarının mesajını verirken, darbe girişiminin ekonomiye etkilerinin en kısa zamanda atlatılabilmesi için daha çok çalışacaklarını dile getirdiler.

KARANLIKTAN AYDINLIĞA: 15 TEMMUZ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şube Başkanı Selim Sar, Türkiye’nin, 15 Temmuz Cuma gecesi önce karanlığı; ortaya konan büyük inanç ile de aydınlığı yaşadığını söyledi. 15 Temmuz’un artık, öznesi millet olan demokrasinin kazandığı bir gün olduğunu vurgulayan Sar,  “Ülkemizdeki iş dünyasının temsilcileri olarak, demokrasimizin derinleşmesi ve ekonomimizin güçlenmesinin sivil bir yönetimle mümkün olduğunun bilinci ile demokrasi dışı güçlerin müdahalelerinin en başta ekonomimize büyük zarar vereceğini, tüm birikimlerimizi heba edeceğini biliyoruz. Seçilmiş hükümeti yıkmaya yönelik teşebbüsler demokrasimizi ve ekonomimizi katledecektir. Anti demokratik her türlü girişimin karşısında kararlılıkla duruyoruz. Darbecileri lanetliyor, hükümetimizi destekliyor ve milletimizin iradesinden başka bir irade tanımıyoruz” dedi. Bu hain girişimin çökertilmesinin orta ve uzun vadede Türkiye ekonomisine olumlu yansımalarının olacağı kanaatinde olduklarını vurgulayan Selim Sar, “Çünkü iş dünyası huzur, güven ve istikrar ister. Yaşananlar, tüm bu bileşenleri perçinlemiştir. İstikrarın sadece hükümetle olmayacağını söyleyenlere, siyasi risk olduğunu söyleyenlere, her görüşten milletin istikrarı cevap vermiştir. Güçlü millet iradesi her türlü zorlukla baş edebileceğimizi, ülkemizin uluslararası arenada da siyasi ve ekonomik gücünün kat be kat artacağını ortaya koymuştur” diye konuştu.

ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Başbakan Binali Yıldırım’ın dünkü açıklamalarında söylediği gibi ekonominin temellerinin sağlam olduğunu, Merkez Bankası ve ilgili kuruluşların da gereken tedbirleri aldığını ifade eden Selim Sar, “Türkiye, global krizlere karşı ayakta durmayı başaran, G20 üyesi ve AB adayı, serbest piyasa ekonomisini ve çok partili siyasi sistemi içselleştirmiş güçlü bir ülkedir. İlk refleks olarak olumsuz etkiler hissetsek de ülkemizin güçlü imajı, kısa sürede hem iç pazarda hem de dış pazarlarda bu olumsuzlukları bertaraf edecektir. Keza, kamuoyunun da izlediği gibi bütün piyasalar süratle normal seyrine ulaşmıştır. Bundan sonra da bizler daha çok çalışarak ve üreterek ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz. Bizler de iş dünyası olarak, üretmeye ve demokrasi nöbeti tutmaya devam edeceğiz” dedi.


Gülsüm ATİK
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER