MHP'de Muhalifler Kazandı

MHP'de muhaliflerin partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi için açtığı davada, mahkemenin olağanüstü kongreye gidilmesi kararı tartışma yarattı. MHP'li Usta ve Edis, "Daha süreç bitmedi" açıklaması yaptı

MHP'de Muhalifler Kazandı

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye muhalif isimlerin partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi için açtığı davada, olağanüstü kongreye gidilmesi taleplerini kabul etti. MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, "Hukuk adına isabetli bir karar değil" dedi. MHP eski Samsun Milletvekili Hüseyin Edis ise, "MHP, üzerine oynanan bu oyunları bertaraf edecek güçtedir" diye konuştu.

İSABETLİ BİR KARAR DEĞİL

Karara ilişkin MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta ile Samsun eski Milletvekili Hüseyin Edis'ten de değerlendirme geldi. MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, "Mahkemenin vermiş olduğu kararı hukuk adına isabetli bir karar ve sonuç olarak görmüyoruz" dedi.

MHP BU OYUNLARI BERTARAF EDER

MHP eski Samsun Milletvekili Hüseyin Edis de karara sert tepki gösterdi. "Bunlar MHP üzerine oynanan oyunlar ve MHP bu oyunları bertaraf edecek güçtedir" diyen Edis, Türkiye'nin varlık-yokluk mücadelesi verdiği bir dönemde birilerinin MHP ile oynamasının doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.

TARTIŞMALI BİR KARAR

Türkiye'de ilk kez alt mahkemenin bir siyasi partiyle ilgili böyle bir karar aldığını, Türkiye'de başka bir örneğinin olmadığını da vurgulayan Edis, "Bilindiği gibi parti denetimlerini Anayasa Mahkemesi yapar. O yüzden bu karar tartışmalı bir karardır. Ancak bu kararların uygulamaya girmesi için yargı sürecinin tamamlanması lazım. Yani daha Yargıtay süreci var. Bu süreç de en az 6 ay, 1 ya da 2 yıl sürer. Elbette karara itiraz edilecek. Bu süreç tamamlanmadan olağanüstü kurultaya gidilemez" dedi.

SÜSLÜ: BEKLENEN GERÇEKLEŞTİ

Bu sonuçla beraber hukuk devleti olduğumuzu, hukukun üstülüğünün bir kez daha tecelli edildiğini gördüklerini belirten eski MHP İl Başkanı Ömer Süslü ise şunları söyledi: “Bizler topladığımız imzalarla beraber genel merkezimize olağanüstü kurultaya gidilmesi gerektiğini işaret ettik. İsterdik ki genel merkezimiz gereğini yapsın. Ama gelinen noktada bu duruma itiraz edildiği için dava süreci başladı. Dün de beklenen gerçekleşti. Şimdi kongre toplanacak. Yeni ve taze yönetimle artık sokaklara çıkacağız. Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidara yürümesi için bizler elimizden ne gelirse yapmaya hazırız.”

Gülsüm ATİK

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER