Mesleki eğitim mutfağından geçiyor

‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ kursuna katılan ünlü pasta ve ekmek şefi Gülenay Yüce kursiyerlere pasta ve ekmek yapımı ile ilgili özel tarifler verdi

Mesleki eğitim mutfağından geçiyor

Ünlü pasta ve ekmek şefi Gülenay Yüce’nin yolu Samsun’a düştü. İlkadım Belediyesi ve Samsun Lokantacılar Odası tarafından AB desteği alınarak açılan ‘Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor’ kursuna katılarak buradaki kursiyerlere iki günlük eğitim verdi. İlk gün adeta soru yağmuruna tutulan Yüce, Samsun’daki kursiyerlerin mesleklerini büyük bir aşk içerisinde öğrenme hevesi içinde olduklarını ifade etti. Yaklaşık 10 yıl bankacılık ve yazılım sektöründe çalışan ünlü Pasta ve Ekmek şefi Gülenay Yüce, hayatında radikal değişikliğe giderek organik pasta ve ekmek yapımıyla ilgili eğitimler aldı. Son 4 yıldır pasta ve ekmek şefliği yaptığını ve bu konuda eğitimler verdiğini belirten Yüce, özellikle organik beslenmeye dikkat çekiyor. Samsun Lokantacılar Odası’nın daveti ile Samsun’a gelen ünlü Pasta ve Ekmek şefi Gülenay Yüce, Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor kursunda kursiyerlere pasta ve ekmek yapımı ile ilgili kurs verdi.

MAYAYI BESLEMELİYİZ!

Sanayi mayası haricinde kendi hazırladığı mayalarla ekmek yaptığını dile getiren Yüce, “Kuru üzüm ve nohuttan maya yaptık ve bunların ekmeğini yapıyoruz. Daha organik ve daha sağlıklı, ne yediğimizi bilerek ekmek yapıyoruz. Son yıllarda kadınlar kendi evinde kendi ekmeğini yapmaya başladı. Özellikle GDO’lu ürün sayısının artması da insanları farklı arayışa itiyor. En iyi ekmek yapmanın sırrı ise sabır. Ekmeğin mayası ne kadar fazla geciktirilirse ekmeğimiz o kadar lezzetli olur. Mayayı beslemek çocuk beslemek gibidir ve onu iyi beslemeliyiz” dedi.

İLK KEZ SAMSUN’DA GÖRDÜ

Samsun’da ilk kursu verdiğini kaydeden Yüce, “Türkiye’de ilk kez ücretsiz bir kursun açıldığını Samsun’da gördüm. Metropollerde ve diğer şehirlerde insanlar üzerine ücret ödeyerek böyle kurslara giderken Samsun’da ise ücret ödemek yerine günlük ücret alarak kursiyerler kurs görmesi çok güzel. Özel okullarla Samsun’daki kurs merkezinde ise hiçbir fark olmadığı gibi mutfağın eksiksiz hazırlanması dikkatimi çekti. Bazı okullar bazı malzemeleri mutfakta bulundurmaya gerek duymazken, bu kursumuzda hem son model teknolojik cihazlar ve hem de her mutfakta olması gereken her türlü alet var” diye belirtti. Samsun’daki kursiyerlerin azimli olduğunu ve kurs bitiminde çok sektörün birbirinden değerli kalifiyeli elemanlar kazanacağını dile getiren Yüce, Samsun’da aynı şekilde kursların açılması ile kurs vermek için gelebileceğini kaydetti.

BÜYÜK DESTEK VERDİ

Açtıkları kurs ile istihdama büyük oranda katkı vereceklerini belirten Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, ünlü pasta ve ekmek şefini davet ederek de kursiyerlerin eğitimlerine büyük destek verildiğini dile getirdi. İlkadım Belediyesi ile ortak olarak açtıkları kursa Büyükşehir Belediyesi’nin de maddi ve manevi destek verdiğini kaydeden Başkan Balcı, “Kursumuzu açacağımız dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Süleyman Soylu projemizi beğendiğini kaydederken siyasilerimize de projemizle ilgili övgü ile bahsetti. Kendisi de projemizin sonunda katılacağını beyan etti. Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen ve özellikle sektörün ihtiyacına, istihdama büyük katkı sağlayacak olan proje maalesef Samsun’da bazı yöneticiler tarafından merak dahi edilmedi” diye kaydetti.

YILMAZ’A TEŞEKKÜR

Samsun’un gençlerinin geleceklerini kurtarmak için projeye devam edeceklerini belirten Başkan Balcı, “Turizm kenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Samsun’un gençleri bu sektörde çalışmak için açtığımız kursta eğitim görüyorlar. Samsun’un gelecekteki istihdamına katkı sağlayacak olan kursumuzun bitiminden sonra eğer sahip çıkılırsa ikincisini de hayata geçirebiliriz. Bunun için sadece bazı siyasetçilerin desteği değil hepsinin desteği lazım. 4 yıldır belediye başkanlığı yapmış Yusuf Ziya Yılmaz sanki dün göreve gelmiş gibi heyecanlı çalışırken projeye desteğinin tam olduğunu belirtirken bana, ‘Ne lazımsa söyle destek vereceğiz’ dedi. Fakat dün göreve gelmiş bazı isimlere bakıyoruz, hiç ruh yok. Bizim amacımız Samsun’un geleceğine kalıcı eserler bırakmak. Bunun için hep birlikte çalışmalıyız” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER