Mert Irmağı artık can alamayacak

Samsun Mert Irmağı’nda başlatılan taşkın projesinde kapasite artışına gidiliyor.

Mert Irmağı artık can alamayacak

2012 yılının 4 Temmuz sabahında 6’sı çocuk 11 kişinin yaşamını yitirdiği Samsun Mert Irmağı’nda başlatılan taşkın projesinde kapasite artışına gidiliyor. Proje ile ırmağın etki alanında yer alan tarım arazilerinin de olası taşkınlardan korunması amaçlanıyor

Samsun Valiliği’ne sunulan; Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Yuvakıravdan, Aşağıavdan ve Demirci Mahallesi ve Tarım Arazilerinin Mert Irmağı Taşkın Koruma İnşaatı (Kapasite Artışı) projesi Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) Süreci başladı. Buna göre; Samsun’un Canik ilçesi Yukarıavdan, Aşağıavdan ve Demirci Mahallesi mevkiinde yürütülecek taşkın projesinde yapılacak kapasite artışı ile proje genişletilecek. Söz konusu proje çalışması ile olası taşkınların önüne geçilecek.

KARADENİZ’E 25 TAŞKIN KORUMA TESİSİ

Öte yandan; Karadeniz Bölgesi’nde taşkınlara karşı mücadele hız kesmeden sürüyor. Bu çerçevede 2016 yılının 23 Kasım’ında DSİ, Karadeniz Bölgesi illerinden Samsun, Tokat, Amasya, Sinop ve Ordu’da 25 adet taşkın koruma tesisinin sözleşmesini imzalamıştı.

BAKAN EROĞLU: TEDBİRLERİ ALIYORUZ

Doğu ve Batı Karadeniz Bölgelerinin ülkenin en fazla yağış alan bölgeleri olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu bölgelerimizde taşkın riskini en alt seviyeye indirmek için bakanlık ve ilgili kuruluşlarla birlikte çok büyük bir planlama, projelendirme ve uygulama çalışması yapıyoruz. Hedefimiz yağış olmadan önce tedbirleri almak, yağış anında ve sonrasında ise meydana gelen olumsuzlukları ortadan kaldırmak” demişti.

2 BİN 230 DEKAR ZİRAİ ARAZI KORUNACAK

Bakan Veysel Eroğlu, “Bu çerçevede Batı Karadeniz’de bulunan Samsun, Tokat, Amasya, Sinop ve Ordu illerimizde taşkın riskini azaltmak için 25 adet projenin yapım sözleşmesini imzaladık. Yaklaşık 30 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edeceğimiz bu tesisler ile bu illerde 50 mahalle ve 2 bin 230 dekar zirai araziyi taşkınlardan koruyacağız” değerlendirmesinde bulundu.

SAMSUN’DA SÖZLEŞMESİ İMZALANAN TESİSLER

- Samsun-Ladik Ayvalısokağı Köyü Evrak Deresi Taşkınlarından Korunması İnşaatı

- Samsun-Canik Yukarıavdan, Aşağıavdan ve Demirci Köyleri ile Tarım Arazilerinin Mert Irmağı Taşkınlarından Korunması İnşaatı

4 TEMMUZ SABAHI FELAKET YAŞANMIŞTI

2012 yılının 4 Temmuz sabahı sağanak yağmur nedeniyle taşan Mert Irmağı’nda tam bir felaket yaşanmıştı. Samsun’un Canik ilçesinde yaşanan olayda; sabaha kadar kesintisiz devam eden sağanak yağış sonucu Mert Irmağı taşmıştı. Bölgede; 367 konut ve 333 konutun yanı sırada çok büyük maddi hasarlar meydana gelmişti. Etkisi oldukça yüksek olan taşkın esnasında ilçede halk panik halinde 6’sı çocuk 11 kişi hayatını kaybetmişti. Taşan Mert Irmağı’nın üzerinde yer alan köprülerden 1'i yıkılmış, park halindeki bazı araçlar sel sularına kapılmıştı.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER