Memurluktan Atın!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde görev yapan 5 akademisyen hakkında açılan idari soruşturmada ilk raporun düzenlendiği ve raporda memurluktan men cezasının verilmesi istendiği belirtildi

Memurluktan Atın!

Güneydoğu’da yaşanan terör operasyonları ile ilgili ocak ayında Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi Grubu olarak bildiri yayınlayan akademisyenler, bildirilerinde devleti suçlu gösterdiği iddiasıyla büyük tepki çekmişti. Türkiye’de farklı üniversitelerde görev yapan grubun içerisinde OMÜ’den de 6 akademisyen yer alıyordu.

3 SORUŞTURMA TAMAMLANDI

Akademisyenlerle ilgili savcılık soruşturma başlatırken üniversiteler de idari soruşturma başlatmıştı. OMÜ’de de görev yapan 5 akademisyen için de bağlı bulundukları fakülteler tarafından idari soruşturma açılmıştı. Ocak ayında açılan soruşturmada ilk raporun yayınlandığı belirtildi. Halen görevleri devam eden 5 akademisyenden 3’ünün soruşturma raporlarının tamamlandığı ifade edilirken, soruşturma raporunda memurluktan men cezasının verilmesi gerektiği yönünde bir rapor hazırlandığı kaydedildi.

REKTÖRLÜK NASIL BİR YOL İZLEYECEK?

Halen OMÜ’de görev yapan 5 akademisyen için ilgili fakülteler 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun, Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurlar Disiplin Yönetmeliğine göre soruşturma açmıştı. 1’i emekli olan 6 akademisyenden 5 tanesi ile ilgili açılan idari soruşturmada ise 3 tanesi için raporun hazırlandığı belirtildi. Görevden el çektirilmesi istenen akademisyenlerle ilgili rektörlüğün ise nasıl bir tutum izleyeceği merak konusu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER