Mavi balina oyununu çocuklardan uzak tutun

Samsun’u da etkileyen tüm dünyada 200’ün üzerindeki intiharda şüphe taşıyan Mavi Balina oyunu hakkında İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR-DER) Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat, açıklamalarda bulundu

Mavi balina oyununu çocuklardan uzak tutun

Dünyada 200’e yakın Türkiye’de ise 140’ın üzerinde can alan Mavi Balina oyunu, Samsun’da da zaman zaman etkisini gösterdi. 21 Mayıs 2018 tarihinde Samsun’un Atakum İlçesi Mimar Sinan Mahallesi’nde gece saatlerinde 6. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki M.A.O., evlerinin banyosunda kendisini asmış olarak bulundu. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. M.A.O.'nun bilgisayarına ve cep telefonuna incelenmek üzere el konuldu. İntihar ve intihar girişimlerine etki ettiği şüphelenilen Mavi Balina oyununa ilişkin olarak Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR-DER) Başkanı Oğuz Özat, açıklamalarda bulundu. Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ise kentte bu tür oyunlar üzerine yaptıkları çalışmaları anlattı.

‘YIKICI DAVRANIŞLARA NEDEN OLUYOR’

PDR-DER Samsun Şube Başkanı Oğuz Özat, “Dünya genelinde büyük ilgi gören Pokemon adlı bir oyun vardı, şimdi ise bu tür oyunlara Mavi Balina ve onun gibi farklı oyunlar eklendi, ekleniyor. Bu tür oyunları incelediğimizde, insanları saldırgan ve yıkıcı davranışlara götürebildiğini görüyoruz. İnternet üzerindeki bu içerikler, teknoloji ile büyüyen Z kuşağı dediğimiz genç neslin üzerine gelen tehlikelerdir. Eskiden sokakta başka türlü tehlikeler vardı, şimdi ise bu tehlikeler direkt evimizin içerisindedir” diye konuştu.

MAVİ BALİNA OYUNUNUN İÇERİĞİNİ ANLATTI

Oğuz Özat, "Saldırganlık içeren bilgisayar oyunları, oynayan kişilerde psikolojik olarak bir şeylerin peşinde olduklarını, doyuma ulaşmak için bazı aktivitelere ne kadar bağımlı olduğunu ve ona körü körüne sadık olunduğunu gösteriyor. Bunun nedeni de; gençliği doyuma ulaştıracak aktiviteler sosyal ortamda azaldıkça, bu tür tehlikeli oyunlara yönelim çoğalmasıdır. Bu tür oyunlardan etkilenen çocuklarda da buna dönük bir boşluk vardır. Mavi Balina oyununu incelediğimde; çocuğun verilen görevi yerine getirmesini, bir şeyleri başararak doyuma ulaştığını ve de bunun heyecanını yaşadığını gördüm. Diğer yandan görevler tehlikeli boyuta geldiğinde ise daha önceki görevlerde alınan doyumun benzerini alma ve kendisini kanıtlama peşine gittiğini inceledim. Mavi Balina interaktif bir oyundur, burada başarı sağlayan genç diğer bir yandan ise kutlanıyor, belli bir başarı noktasına konuluyor. Bu oyunda takdir alma, doyuma ulaşma ve bir şeyleri başarma güdüsü içerilmektedir” bilgisini verdi.

‘KİŞİ YAŞADIĞI İNTİHAR GİRİŞİMİNİ HATIRLAMAZ’

Mavi Balina oyununun Türkiye’deki internet kafelerde yasaklandığını hatırlatan Oğuz Özat, “Ülkemizde Mavi Balina oyunu adına şimdilik akademik bir alışma ortaya çıkmadı. Bir kaç akademisyenin bu oyunu incelediğini biliyorum. İntiharın nedeni yoktur. Şu an için dünyada intihar teşebbüsünde bulunup yaşama dönenler üzerinde yapılan araştırmalarda, intihar sürecinin hatırlanmaması ortaya çıkmıştır. İntihar tamamen bilinç dışıdır. İntiharın birçok da etkeni olabilir ancak durdurabilecek her hangi bir müdahale yoktur, zordur. Bu oyunlar da bu yönde zayıf olanlara daha büyük etkiler yapmaktadır” diye konuştu.

‘GÖREV ALAN ÇOCUK, ÇOK GÜZEL BİR ÇOCUKTUR’

“Çocuklarınızı çok iyi takip etmeniz gerekiyor” diyerek ailelere seslenen Oğuz Özat, “Ailelere şunu tavsiye ediyoruz; Çocuklarınıza denetimli özgürlük verin. Çocuğunuza o serbestliği tanıyın ancak kontrol edin ve ne yaptığı ile ilgilenin. Çocuğunuzun hangi oyunlara düşkün olduğunu tespit edin. Eğer çocuğunuz bu tür görev verilen oyunlara düşkünse, çok güzel bir çocuktur. Onlara, aile içerisinde görevler verebilirsiniz. ‘Çocuk internette oyun oynamasın' demek yanlıştır. Çocuk internette oyun oynasın ve oynarken kesinlikle kişiliğini ortaya çıkaran oyunlar oynasın. Şiddete mi yoksa görev almaya mı meğilli olduğunu tespit edin. Oyunlar yıkıcı ve zararlıysa ve çocuğunu olumsuz davranışlara yönlendiriyorsa, psikolojik destek alın. Çocuğunuzun daha olumlu yönlere gitmesine yardımcı olun. Çocuğunuza yardım edin. Oyunu kesinlikle yasaklamayın” dedi.

 YAVUZ: SİBER SUÇLAR ADINA ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ise “Mavi Balina oyunu ile ilgili kentimizde spesifik bir çalışma yapmadık ancak bu tarz şiddet içeren oyunlarla ilgili kentimizde rutin çalışmalarımızı yürütüyoruz. Olay olduğunda bilgilendirme yapıyoruz. Öğrencilerimizin ve gençlerimizin güvenliği, siber suçlar anlamında kontrolümüz altında. İlgili birimlerimiz bu konular üzerine, kentimizde bilgilendirme seminerlerine ve çalışmalarına devam ediyor” bilgisini verdi.

Tolga BİRGÜCÜ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER