LPG'nin patlamasıyla 3 kişinin öldüğü kazanın nedeni belli oldu

MMO Samsun Şubesi Vezirköprü ilçesinde araçtaki LPG tankının patlaması sonucu 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili incelemesini tamamladı.

LPG'nin patlamasıyla 3 kişinin öldüğü kazanın nedeni belli oldu

Makina Mühendisleri Odası  Samsun Şubesi Başkan Vekili Özkan Er, Vezirköprü ilçesinde 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazada araç üzerinde yapılan inceleme hakkında bilgi verdi.

3 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazadan derin üzüntü duyduklarını ifade eden Er, 55 GH 916 plakalı olduğu belirtilen araç ile ilgili oda kayıtlarında yapılan incelemede 2001 Model Renault Megane Marka aracın 21 Eylül 2014 tarihinde Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesine giderek Sızdırmazlık Raporu aldığı, bundan sonraki fenni muayenelerinde ise sızdırmazlık raporu almadığının tespit edildiğini açıkladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün 19 Aralık 2011 tarihli Genelgesi ile Araç Muayene İstasyonlarında LPG Yakıt Sistemi bulunan araçlar için “Gaz Sızdırmazlık Raporu” aranması zorunluluğunun kaldırıldığını hatırlatan Er, “Gaz sızdırmazlık raporu bulunmaması ağır kusurdan hafif kusura dönüştürülmüştür. Bu durum LPG’li araç kullananların isteğine bırakılmıştır. Kazaya karışan aracın da benzer şekilde 2014 yılından itibaren Odamızdan sızdırmazlık raporu almadığı tespit edilmiştir. 24 Haziran 2017 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümleri ve devamında yayımlanan “Tebliğ” doğrultusunda 01.01.2018 tarihi itibari aracına ilk defa LPG montajı yaptıracakların da Gaz Sızdırmazlık Raporu Alması, Montaj Tespit Raporu alması uygulamasına son verilmiş, bu işlemi montaj firmasının kendisinin yapacağına yönelik bir model getirilmiş, dolayısı ile LPG Sızdırmazlık Kontrolü uygulamaları tamamen sona ermiştir. Meslek Disiplinimize giren bu konuda LPG Montajlarının kontrol altına alınması ve montajların teknik usullere ve çizilen projelere uygun yapılıp yapılmadığı konusu mutlaka uzman teknik birimler tarafından takip edilmelidir.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER