‘Lojistik Köy’de  depolar kiralanacak

Samsun’un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden biri olan Lojistik Köy'deki depo ve hangarlar firmalara satılmayacak, kiralanacak

‘Lojistik Köy’de  depolar kiralanacak

Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin öncülüğü, Tekkeköy Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Merkez Organize Sanayi Bölgesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının da işbirliği ve destekleriyle Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik Mahallesi’nde yaklaşık 680 dönümlük arazide yapım çalışmaları yılsonuna kadar tamamlanacak Lojistik Köy için firmalar yer talep etmeye başladı. Lojistik Köy'deki hangar ve depoların firmalara satılmayacağı, kiralanacağı öğrenildi.
FİYATLAR HENÜZ BELLİ DEĞİL
Samsun’un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden biri olan Lojistik Köy inşaatının yılbaşına kadar tamamlanması beklenirken, Lojistik Köy'de yapılan beş farklı büyüklükte depolar ve hangarların firmalara nasıl verileceğine ilişkin ilk karar alındı. Buna göre, firmalara bu depolar satılmayacak. Daha sonra Lojistik Köy Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek fiyatlara göre, lojistik firmalarına kira yöntemiyle verilecek.
LOJİSTİKÇİLER SIRAYA GİRDİ
Öte yandan Samsun’u Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkas ülkelerine açılan ithalat-ihracat kapısı haline getirecek Lojistik Köy'e yönelik taleplerin de başladığı öğrenildi. Türkiye'nin çeşitli illerinden çok sayıda lojistik firmasının, Lojistik Köy'den yer temin edebilmek için sıraya girdikleri öğrenildi.
EN YÜKSEK BÜTÇELİ PROJE
Samsun Lojistik Merkezi Projesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Program Otoritesi’ olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’ndan (BROP) sağlanan yeni bütçe imkanlarını etkili bir şekilde Samsun için kullanabilmek amacıyla 2011 yılında hazırlanmıştı. En yüksek bütçeli tek majör proje olarak müzakereye hak kazanan ve 25 milyon euro bütçesi ile büyük bir başarı gösteren projenin toplam bütçesi daha sonra müzekereler sonucu 54 milyon dolara kadar yükseltildi.
TOPLAM 670 BİN METREKARE
Samsun-Ordu karayolu, lojistik merkezin 1.8 km kuzeyinden geçen Samsun Lojistik Köyü, Samsun-Çarşamba demiryolu hattının yanından geçiyor. Lojistik Köy Projesi, beş farklı büyüklükte depolardan, bir sosyal ve idari binası, bir komisyon ofisi, bir yangın istasyonu, hizmet istasyonları, benzin istasyonu, iki araç ölçüm binası, iki güvenlik binası, yollar, otopark alanları ve demiryolundan oluşmaktadır. Lojistik Köy'ün toplam alanı yaklaşık 670 bin metrekare. 
Gülsüm ATİK   


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER