Liman kumu satılıyor mu ?

Samsun’un 19 Mayıs ilçesi Dereköy Limanı’ndan çıkartılan kumun belediye tarafından müteahhitlere bir kamyon ücretli, bir kamyon ücretsiz verildiği iddia ediliyor. Başkan Topaloğlu ise, “Bu dedikoduyu çıkaranlar önceki dönem asıl kum satanlardır” dedi

Liman kumu satılıyor mu ?

Samsun’da bakımsızlığı ile gündeme gelen Dereköy Limanı’nın derinleştirme çalışmasını gerçekleştiren DSİ, yaptığı çalışma neticesinde çıkartılan kumu kıyıya bırakıyor. Bırakılan kum, 19 Mayıs Belediyesi ve ilçenin doğalgaz işlerini yapan yüklenici firmanın kamyonları tarafından alınıyor. Yönetmeliğe göre ise çıkartılan kumun kontrollü bir şekilde açık denize bırakılması gerektiği vurgulanırken, 19 Mayıs Belediyesi’nin aldığı izinle çıkartılan kum, kıyıya toplanarak belediyenin mezbanesinin arkasındaki arazide biriktiriliyor. Belediye yetkililerinden alınan bilgiye göre ise biriken kum, ihtiyaç dahilinde belediye hizmetlerine ve doğalgaz firmasına boru hattında kullanmak üzere veriliyor.
‘KUM VERİP HİZMET ALIYORUZ’
Çıkartılan kumun kullanım alanı hakkında Gazete Gerçek’e konuşan eski Yörükler Belediye Başkanı ve 19 Mayıs Belediyesi Başkan Yardımcısı Süleyman Eroğlu, “Limanımız uzun gayretlerimiz sonucunda derinleştiriliyor. Uzun süredir gerçekleşen yazışmalar sonucunda balıkçılarımızın limana daha güvenli ve hasarsız giriş yapabilmeleri için derinleştiriliyor. Bu derinleştirme neticesinde ise bir miktar kum çıkıyor. Bu kum normalde açığa bırakılması lazım fakat bizim aldığımız izin neticesinde çıkan kumu kamu yararına kullanabiliyoruz. Bu kumu ilçemize doğalgaz hattı döşeyen firmaya, şartlı olarak sonucu kamu yararına olacak şekilde veriyoruz. Karşılığında ise doğalgaz geçmeyen bazı bölgelere doğalgaz verecekler. Vatandaşın bazı işlerini görecekler” dedi.

MUHTAR ŞAHİN: DOĞALGAZ FİRMASI DA KUM ALIYOR
Dereköy Limanı’ndan çıkartılan kumun Milli Emlak’a ait olduğunu ve asla satılamaz veya menfaat karşılığı devredilemez olduğunu aynı zamanda alınan kumun izin dışında kullanıldığını iddia eden Dereköy Mahallesi Muhtarı Abdullah Şahin ise şöyle konuştu: “Buradan 3 aydır inanılmaz şekilde kum çıkartılıyor ve çıkartılan kumu belediye kamyonları dışında doğalgaz firması da alıyor. Aynı zamanda da belediyeye yakın müteahhitlere 1 kamyon ücretli, bir kamyon ücretsiz verildiği iddia ediliyor. İşin fenalık tarafı ise isteyen herkese satılmaması veya verilmemesi. Yani devletin kumu izin dahi alınsa kamu yararı dışında kullanılıyor. İlçede istediğiniz gibi araştırma yapabilirsiniz. Devletimiz de gelip yapabilir. Madem kamu yararı olacak, o halde kontrollü bir mekanizma oluşturulsun. Buradan belediye kamyonlarının aldığı kum belediyenin gösterdiği yerde biriktiriliyor. Fakat burada doğrudan doğalgaz firmasının kamyonları da kum alıyor. Böyle şey olur mu? Buna müsaade edilmemesi lazım. Bu kum meselesi şu an ilçemizde her kahvehanede konuşuluyor. Gidin bir kahveye oturun insanlara sorun bakalım kum nereye gidiyormuş.”
TOPALOĞLU: ‘BU DEDİKODUYU ÇIKARANLAR ÖNCEKİ DÖNEM ASIL KUM SATANLARDIR’
Konu hakkında Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ise iddiaları yalanlayarak sert konuştu. Topaloğlu açıklamasında, “Biz burada bu kumun bir miktar kullanımı için izin aldık. Alma satma filan yok. Bizim ilçemize doğalgaz geliyorsa bizim ve büyüklerimizin yoğun gayretleri sonucunda geliyor. Doğalgazın dağıtılması için yapılan hat konusunda kimseye ödeme yapılmıyor. Tamamıyla hatır gönül meselesidir. Dolayısıyla böyle bir hizmet için günde alınan 3-5 kamyon kumun lafı edilir mi? Sonuçta bu da kamu menfaatidir. Bu dedikoduları çıkartanları biliyorum ama muhatap almaya gerek yok. Bunlar karalama kampanyasıdır” şeklinde konuştu.
Serhat TÜRK


 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER