Leylek TOKİ'ye ziyaretçi akını

    Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Göçmen Leylekler Konaklama Merkezi (Leylek TOKİ), ziyaretçi akınına uğruyor.

Leylek TOKİ'ye ziyaretçi akını

    Şehre gelip deltayı gezenlerin en çok ziyaret ettikleri alanların başında gelen Leylek TOKİ, son iki ay içinde yüzlerce kişiyi ağırladı. Mevsimi geldiği için yeniden yuvalarına dönen leylekler, doğaseverlere muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

    Kızılırmak Nehri’nin taşıdığı alüvyonların oluşturduğu Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin en büyük deltalardan da birisi. 56 bin hektara sahip Kuş Cenneti’nin Bafra ilçesine bağlı Doğan mahallesindeki 20 dönümlük ormanlık bölgesi, leyleklerin evi oldu. Çeşitli büyüklüklerdeki yüze yakın leylek yuvasının bulunduğu 'Leylek TOKİ', yerli veya yabancı her yaştan insanın ilgisini çekiyor. 

    Göçmen kuşların dünyadaki göç güzergahı olması sebebiyle Kızılırmak Kuş Cenneti, kuşların konaklama istasyonu vazifesi görüyor. Havaların ısınmasıyla Çad, Etiyopya ve Sudan başta olmak üzere çok sayıdaki Orta Afrika ülkesinden sürüler halinde yola çıkan leylekler, Akdeniz’i boydan boya uçarak mart ayı başında deltaya vardı.  Erkek leylekler önden gelip yuvaları tamir ederken, dişi leyleklerin de gelmesiyle bölge sesleri ve görüntüleriyle adeta canlandı.

  Leyleklerin görmek için deltaya gelen ziyaretçilerin sayısı günden güne artarken,  toki sakinleri ise bu durumdan oldukça memnun görünüyor. Leyleklerle zaman geçirip, Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen izleme kulesinde leylekleri yakından gözlemleme fırsatı yakalayan ziyaretçiler, hatıra fotoğrafı çekmeyi ihmal etmiyor. Çok sayıdaki leylek, Samsun’da 4 ay konakladıktan sonra tekrar göç edecek.

   UNESCO’nun geçici listesine giren Kızılırmak Kuş Cenneti’ni Dünya turizmine tanıtmak için büyük çaba harcayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehre gelen misafirleri kuş cennetini görmeye davet ediyor. Yaban hayatı koruma sahası ve sit alanı olan bölgede hayvanlarla doğada iç içe zaman geçirme imkânı sunan delta, tanıtım faaliyetleriyle daha çok turisti ağırlamaya hazırlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER