Ladik'te futbol turnuvası

Ladik ilçesinde uyuşturucuyla mücadele kapsamında Ladik Ülkü Ocağı "Damarındaki asil kanı kirletme" adıyla futbol turnuvası düzenledi.

Ladik'te futbol turnuvası

Ladik Ülkü Ocağı Başkanı İsmail Kökden, uyuşturucuyla mücadele için düzenledikleri turnuvanın 30 Ekim Pazartesi günü başlayacağını, turnuvaya İlçe Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, okul takımlarının yanı sıra esnaf ve vatandaşların oluşturduğu 16 takımın katılacağını belirtti.

Oluşturulan futbol takımlarına 18 yaş altı en az 4'er oyuncunun dahil edildiğini söyleyen Kökden, karşılaşmalarda dereceye giren takımlara ödül verileceğini de sözlerine ekledi.

Çiftçilere "kemirgen" uyarısı

Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, tarım arazilerine önemli ölçüde zarar veren kemirgenlere karşı çiftçilerin tedbirli olmasını istedi.

Demir, kemirgenlerin, tarım arazilerinde ekili hububat ve sebze ürünlerinde ekonomik kayıplara neden olduğunu söyledi.

Mücadelede kemirgenlerin doğal düşmanı olan kedi, köpek, tilki, sansar, gelincik, leylek, kartal, atmaca, doğan, şahin, baykuş, kerkenez gibi hayvanlara zarar verilmemesi ve bu hayvanların korunması gerektiğini belirten Demir, şöyle konuştu:

"Kemirgen ile mücadelede, zehirli yemden önce derin sürüm, tarla temizliği, delikleri su ile doldurma, kapan kurma gibi işlemler yapılmalı. Ekim-mart ayları güz ve yazlık ürünlerde kemirgen görülür görülmez zehirli yemle mücadele yapılmalı. İlaçlanacak arazi bir gün önceden gezilerek bütün kemirgen delikleri kapatılıp ertesi gün kemirgenlerce açılan deliklerin içine el değdirmeden tahta kaşık veya kamış çubukla beşer zehirli buğday tanesi atılmalıdır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER