Kuş Cenneti'nin Entegre Stratejik Planı Hazır

Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ), Dünya’nın sulak alanlarından Kızılırmak Kuş Cenneti’nin entegre stratejik yönetim planını hazırladı

Kuş Cenneti'nin Entegre Stratejik Planı Hazır
Samsun’un Ondokuzmayıs ve Bafra ilçelerini de kapsayan, içinde 9 göl bulunan 56 bin hektarlık delta, Türkiye’de tespit edilen 474 kuş türünden 352’sine ev sahipliği yapıyor. Kış döneminde yıllık ortalama 150 bin kuş popülasyonun gözlemlendiği Kızılırmak Kuş Cenneti’nin korunması ve turizme açılması için başta Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluş ile sivil toplum kuruluşları büyük çaba harcıyor. 

Deltanın ve kuş cennetinin Dünya’ya tanıtılması, turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarılması amacıyla kurulan Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ), kuş türü bakımından Türkiye’nin en büyük doğal sulak alanı olan Kızılırmak Kuş Cenneti’nin 5 yıllık stratejik planını, düzenlediği çalıştayla belirledi. İki gündür Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılan çalıştayda, birliğin çalışma ilkeleri oluşturulup çeşitli kararlar alındı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER