Kuş Cenneti'ne Yakın Markaj

Avcılığın yasaklandığı Kuş Cenneti'nin yeni yangın planı Vali Yardımcısı Hakan Kubalı tarafından onaylandı

Kuş Cenneti'ne Yakın Markaj

Samsun’da bulunan, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından, uluslararası Ramsar sözleşmesi kapsamında korunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde son 3 yılda 7 aynı noktada çıkan sazlık alan yangınında 62 hektar alan zarar gördü. Samsun Valisi İbrahim Şahin'in talimatıyla, 342 kuş türüne ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni çıkan yangınlar üzerine geçen yıl, her türlü avcılık faaliyetine kapatılırken, Bafra Orman İşletme Müdürlüğü de bu yıl meydana gelebilecek orman yangınlarına önlem olarak kapsamlı yangın planı hazırladı.

YENİ PLAN ONAYLANDI

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı’nın imzaladığı yeni yangın söndürme planında yaban hayatının korunması ve güvenliği için uygulanan tedbirlerin artırılması dikkati çekti. Bafra, Alaçam, Yakakent ve 19 Mayıs İlçelerinin tamamını kapsayan 264 bin hektarlık alandaki, 103 bin ormanlık alanı da kapsayan yeni planda, bu bölgede çıkan yangınların nedenleri de irdelendi.

ÖRTÜ YANGINLARI İLK SIRADA

Buna göre son 5 yılda çıkan 29 adet yangının 28'inin örtü, 1'inin tepe yangını şeklinde seyrettiği, 87,7 hektar alanda etkili olduğu ve ortalama yıllık 6 adet yangın karşılık 17,54 hektar ormanlık alanın yandığı vurgulandı.

ANIZ YAKILMASINA SIKI TEDBİR

Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti başta olmak üzere bölgedeki ormanların korunması amacıyla alınması gereken önlemlerin başında orman yakınındaki çöplüklerin, yangın riskine karşı ilgili belediye tarafından kontrol edilmesi istendi. Bu kapsamda ayrıca, tarım arazilerinde anız yakmaları hususunda vatandaş ilgili birimler tarafından uyarılması, ilgili idarelerden alınacak izin neticesinde anız yakılması zorunluluğu olduğu durumlarda ateşin atlaması ihtimaline karşı tarlanın etrafı traktörlerle sürülmesi gerektiği belirtildi.

ORMAN YOLLARI TEMİZLENECEK

Yol kenarları başta olmak üzere, diğer orman içi yolların da temizliğine dikkat edilmesi uyarısında bulunan planda, orman içerisinde yanmayı körükleyip etkisini artırıcı enkaz ve dikili kuru gibi yanıcı maddeler bulunmamasına dikkat edilmesi istendi.

 

24 SAAT İZLENİYOR

Kızılırmak Deltası’nda yangın ve kaçak avın önüne geçilebilmesi için alana tam donanımlı gece görüşü de alabilecek kamera sistemi kurulmuştu. İrili ufaklı 20 gölün bulunduğu Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin, 21 bin 700 hektarlık bölümü sulak alan, 5 bin 174 hektarlık kısmı Yaban Hayatı Geliştirme alanı ve uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında korunuyor. Alanın, barındırdığı kuş sayısı bakımından dünya ekolojisi açısından büyük öneme sahip durumda.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER